Ranking „Perspektyw”: Trójka i „Ekonomik” najlepszymi szkołami w regionie

W 25.edycji Rankingu Perspektyw w gronie najlepszych liceów i techników w kraju znalazły się opolskie szkoły. Najwyższe miejsca spośród reprezentantów Opolszczyzny zajęły Liceum Ogólnokształcące nr III oraz Technikum Ekonomiczne w Opolu.

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu zachowało pozycję lidera w regionie z 2022 roku i uzyskało wysokie 36. miejsce w rankingu, awansując w porównaniu z ubiegłym rokiem z 48. pozycji. Ponadto szkoła zajęła 46. miejsce w Rankingu Maturalnym Liceów Ogólnokształcących oraz 24. miejsce w Rankingu Szkół Olimpijskich. Drugie miejsce w rankingu  w województwie opolskim zajęło Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej, zajmując 53. miejsce w rankingu. Podium liceów w województwie zamyka Społeczne Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku, które w rankingu uplasowało się na 147. miejscu w kraju. Tuż za podium na czwartej pozycji w regionie znalazło się Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V wchodzące w skład Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, zajmując 178. miejsce w Polsce.

Z kolei najlepszym technikum w województwie opolskim jest Publiczne Technikum nr 3 wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Generała Stefana Roweckiego „Grota” w Opolu, które uzyskało 22. miejsce w ogólnopolskim rankingu. Tutaj również nastąpił awans w porównaniu do ubiegłego roku, w którym szkoła zajęła 29. pozycję. Placówka zajęła 57. miejsce w Rankingu Maturalnym Techników oraz 200. miejsce w Rankingu Szkół Olimpijskich. Drugie miejsce w regionie zajęło z Publiczne Technikum nr 5 Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu, które zdobyło 23. miejsce w krajowym zestawieniu. III miejsce w Rankingu Techników Województwa Opolskiego zajęło Publiczne Technikum nr 1 wchodzące w skład Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego, zajmując 42. miejsce w plebiscycie ogólnopolskim.

Zasady rankingu przygotowywane są osobno dla dwóch typów szkół. Pracom Kapituły przewodniczyła  prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Kapituła składa się z: przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad rankingowych.

Do kryteriów branych pod uwagę  w przypadku liceów wzięto: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Do kryteriów branych pod uwagę w przypadku techników wzięto: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).