Raport o stanie miasta. Prezydent otrzymał wotum zaufania

Mimo pandemii Opole na inwestycje wydało w 2021 roku blisko 330 mln złotych. To absolutny rekord. Dzięki temu udało się rozwinąć m.in. infrastrukturę drogową i sportową na terenie miasta.

Rok 2021 był niezwykle trudny dla samorządów. Wciąż zmagano się ze skutkami pandemii, podwyżkami cen za materiały czy rosnącymi kosztami pracy. Mimo tych trudności udało się u nas dokończyć gigantyczne inwestycje drogowe.

– Ten okres zamykamy z bardzo pozytywnym bilansem, mimo tego, że wszelkie tragedie i kłopoty, które wywołał Covid-19 będą jeszcze długo na nas wpływać. To był rekordowy rok pod kątem inwestycji. Dzięki determinacji i intensywnej pracy mamy inwestycje o ważnym charakterze społecznym, które będą z nami przez lata – mówi prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Wśród nich te największe: budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie wraz z przebudową skrzyżowania ul. Oleskiej z Bohaterów Monte Cassino i Batalionów Chłopskich, dróg na Metalchemie, remonty obwodnicy północnej czy budowa centrum przesiadkowego Opole Zachodnie.

Po latach udało się też doprowadzić do powrotu wielkich kotów do opolskiego ZOO. Było to możliwe dzięki ukończeniu budowy wybiegu, w ramach którego swój nowy dom znalazły dwa lwy i tygrys. Co też przełożyło się na rekordową liczbę odwiedzin ogrodu zoologicznego.

To jednak nie koniec. Bo w 2021 roku otwarta została Toyota Park czyli wielofunkcyjny teren sportowy, wybudowany w miejscu starego „Cieplaka”. Do dyspozycji opolan oddano wówczas halę sportową z podwieszaną bieżnią, ścianką wspinaczkową i boiskiem. Natomiast wokół hali powstały boiska do piłki nożnej i koszykówki, które zimą zmienia się w lodowisko „pod chmurką”. Natomiast na fanów dwóch kółek czeka pumptruck.

Udało się też zmienić charakter Kamionki Piast. Rewitalizacja sprawiła, że zarośnięty i opuszczony dotąd teren zaczął tętnić życiem. Powstało boisko do piłki nożnej, plac zabaw i stanica dla nurków. Wszystko to w otoczeniu starych drzew pomiędzy, którymi wytyczono alejki, a także wybieg dla psów.

Same inwestycje to jednak nie wszystko. Nasze miasto bowiem dobrze wypada też w innych statystykach. Szósty raz z rzędu miało ono dodatnie salo migracji, a stopa bezrobocia wyniosła 3,2 procent czyli niemal o połowę mniej niż średnia w województwie i kraju.

Podczas czwartkowej sesji (23.06) Radni udzielili też absolutorium prezydentowi Arkadiuszowi Wiśniewskiemu. A to oznacza, że budżet za rok 2021 został dobrze wykonany. Za absolutorium głosowało 14 radnych,  czterech było przeciw, a siedmiu się wstrzymało.