Ratowniku, obroń się sam
Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu, którzy są jednocześnie instruktorami taktyki i techniki interwencji dzielą się swoją wiedzą z personelem Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Warsztaty mają przygotować ratowników na sytuacje gdy spotykają się z agresją pacjentów.
Pod okiem doświadczonych policyjnych instruktorów ratownicy uczą się techniki odpierania ataku, sposobów obezwładniania agresora, a także procedur bezpiecznego opuszczania pojazdu w razie zagrożenia. Istotną częścią warsztatów oprócz dawki teorii są praktyczne zajęcia z samoobrony.
W pracy ratownicy medyczni, podobnie jak funkcjonariusze służb mundurowych są objęci ochroną prawną. Każdy, kto znieważy, naruszy nietykalność cielesną lub dopuści się czynnej napaści na pracownika pogotowia, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Agresorów to jednak nie odstrasza.
Obecnie przepisy przywidują do 3 lat więzienia za naruszenie nietykalności ratownika medycznego. W przypadku napadu z użyciem niebezpiecznego narzędzia kara wydłuża się nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
fot. KWP Opole