ReUżytkownia czyli miejsce, w którym rzeczy zyskują nowe życie

 

Czas świąt sprzyja wzmożonym zakupom upominków. Bardzo często wielu z nas boryka się z nietrafionym prezentem. Dzięki takim miejscom jak opolska ReUżytkownia, tego typu problemy znajdą swoje rozwiązanie.

ReUżytkownia – co to takiego?

Masz w domu nietrafiony prezent urodzinowy? Kupiłeś coś, ale po fakcie okazało się, że to jednak nie to? A może użyłeś czegoś kilka razy i ci się znudziło? Każdy z nas ma ukryte w szafach, piwnicach i strychach przedmioty, które już nam nie służą. Jeśli przychodzi ci do głowy pomysł wyrzucenia, zastanów się przez chwilę, czy dana rzecz może się jeszcze komuś przydać. W tym właśnie celu Urząd Miasta Opola otworzył w listopadzie ReUżytkownię.

– To idealne miejsce do tego, aby kształtować świadomość opolan. Abyśmy cały czas pamiętali, że przedmiot może mieć drugie życie – wyjaśnia dr. hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, profesor UO z Zespołu Badawczego Ochrony Powierzchni Ziemi.

Celem ReUżytkowni jest trafienie do dorosłych mieszkańców Opola z działaniami edukacyjnymi dotyczącymi gospodarki w obiegu zamkniętym. W ramach tych działań udostępniana jest przestrzeń, dzięki której możliwe jest pozostawianie przedmiotów o małych wymiarach w celu ich dalszego wykorzystania przez inne osoby oraz do ewentualnej wymiany przedmiotów, tak aby nie stały się odpadami.

Przynieś – Wymień – Korzystaj

Do ReUżytkowni mogą być przynoszone przedmioty, które nadają się do ponownego użycia, powinny być sprawne technicznie, czyste oraz niestwarzające zagrożenia dla przyszłych użytkowników. Ponadto przedmioty muszą być własnością mieszkańców, którzy je przynoszą. Najważniejszą jest zasada, że do ReUżytkowni nie przyjmowane są odpady.

– Przyjmujemy przedmioty małogabarytowe, na które możemy znaleźć tutaj miejsce, a w szczególności: ozdoby i bibeloty, artykuły gospodarstwa domowego np. szklanki, talerze, sztućce, garnki, akcesoria ubraniowe np. paski, apaszki, torebki itp., materiały tekstylne i pasmanteryjne, firanki itp., książki, gry planszowe i kompletne puzzle, płyty CD i DVD, rośliny doniczkowe, narzędzia ogrodnicze, nasiona, zabawki i akcesoria dla dzieci, drobny sprzęt sportowy i akcesoria sportowe, ozdoby świąteczne (okresowo), artykuły plastyczne i szkolne, akcesoria dla zwierząt, niewykorzystane materiały pozostałe po remoncie, tj. rolki tapet, artykuły dekoracyjne – wymienia Iwona Kowalczuk, Naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Na chwilę obecną nie jest przyjmowana odzież, ale plan jest taki, aby było to możliwe w przyszłości, o czym prowadzący ReUżytkownię będą informować. Do ReUżytkowni nie będą przyjmowane ze względów bezpieczeństwa urządzenia elektroniczne, naturalne futra, żywność i przedmioty o dużych rozmiarach.

Zasady działania

Lokal mieści się przy ul. Książąt Opolskich 10/1D. ReUżytkownia jest nieczynna w poniedziałki. Natomiast we wtorki, środy i piątki jest otwarta w godz. 11-16, w czwartki w godz. 11-18, a w soboty w godz. 10-14. Może się zdarzyć, że w tym czasie będą się odbywać wydarzenia edukacyjne i wtedy korzystanie z obiektu może być chwilowo ograniczone, ale będzie można zostawić przyniesione przedmioty. ReUżytkownia będzie nieczynna w dni ustawowo wolne od pracy, Wigilię Świat Bożego Narodzenia, Wielką Sobotę oraz 31 grudnia każdego roku.

W przypadku wątpliwości czy daną rzeczy można przynieść, prowadzący proponują wcześniejszy kontakt telefoniczny, pod numerem telefonu: 519-714-931 lub poprzez email: reuzytkownia@um.opole.pl .

– Informacja o zasadach funkcjonowania ReUżytkowni znajduje się również na stronie internetowej smieciopolis.opole.pl i na Facebooku na profilu ReUżytkownia Opole – dodaje Magda Bolech z Wydziału Odpadami Komunalnymi. – Zachęcamy również osoby, które chciałyby współtworzyć to miejsce i którym poruszane tutaj tematy są bliskie, do kontaktu z nami. Chętnie widziani są wolontariusze do pomocy w przepływie rzeczy w ReUżytkowni.

– Każdy przedmiot, który wykorzystamy dwu- lub kilkukrotnie jest nadzieją na przetrwanie przyszłych pokoleń – dodaje Tomasz Ciesielczuk.

Dlatego nie czekajmy dłużej i zróbmy porządki w naszych szafach i głowach.

Artykuł pochodzi z grudniowego magazynu “Opole i Kropka”.

Najnowsze artykuły