Robot i sztuczna inteligencja wspierają opolskich lekarzy

Kolejny nowatorski zabieg chirurgiczny w  Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Po raz pierwszy wykonano tu zabiegi wieńcowe z użyciem robota.

To kompletnie nowa technologia zabiegowa, którą użyliśmy do przeprowadzenia interwencji wieńcowych dotychczas u kilku naszych pacjentów – informuje dr hab. n. med. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych USK w Opolu .

– Wsparcie doświadczonego lekarza przez sztuczną inteligencję i wykonującego zabieg przez robota to teraźniejszość i nieuchronna przyszłość, w której bezwzględnie chcemy uczestniczyć. Jesteśmy dobrze do tego przygotowani, zmotywowani i w pełni kompetentni – dodaje dr Sacha.

Operacje są obecnie wykonywane w USK w Opolu z użyciem wypożyczonego robota. – Mamy nadzieję, że w przyszłości stanie się on stałym elementem wyposażenia naszej pracowni i tym samym wejdziemy do międzynarodowej grupy ośrodków stosujących roboty w leczeniu chorób wieńcowych oraz uczestniczących w rozwoju technologii robotycznej. Bylibyśmy wówczas siódmym ośrodkiem na świecie (obok francuskich, niemieckich i belgijskich), biorącym udział w tym projekcie. To ogromna szansa na międzynarodową rozpoznawalność dla naszego szpitala uniwersyteckiego – ocenia prof. Sacha.

– Choroby sercowo-naczyniowe są jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Dynamicznie rozwijamy w naszym ośrodku dziedziny medycyny, które zajmują się leczeniem tych chorób. Planujemy wybudowanie Centrum Sercowo-Naczyniowego, w którym pacjenci będą kompleksowo zabezpieczeni przez współpracujące ze sobą zespoły kardiologów, chirurgów naczyniowych i neurochirurgów – komentuje dr n med. Piotr Feusette, dyrektor ds. lecznictwa.

E.H.

Na zdjęciu zespół po zabiegu z robotem.

Najnowsze artykuły