Rodzice nie zapłacą za żłobki

Rada Miasta jednogłośnie przegłosowała projekt Miasta Opola zwalniający rodziców z obowiązku opłaty za pobyt dziecka w żłobku w czasie, gdy ten jest zamknięty.

Bardzo się cieszę, że nasz projekt radni przegłosowali jednogłośnie – powiedział zaraz po głosowaniu prezydent Arkadiusz Wiśniewski. – W tym trudnym czasie z pewnością będzie to dużą ulgą i wsparciem dla rodziców. Przypomnę, że Opole dba o najmłodszych mieszkańców. Otrzymaliśmy przecież ogólnopolską nagrodę. W dodatku mamy dwa razy więcej miejsc w żłobkach publicznych niż niepublicznych, co w kraju jest rzadko spotykane – dodaje.

Dotychczas opłata stała obejmowała cały miesiąc bez względu na frekwencję dziecka w placówce, odliczane były jedynie kwoty posiłków. Nowe regulacje dają możliwość odliczenia pełnej kwoty – posiłków i opłaty stałej, proporcjonalnie do dni zawieszenia pracy jednostki. W projekcie zostało uwzględnione wejście w życie tego przepisu od 12 marca, czyli daty zamknięcia żłobków.

Regulacje te dotyczą żłobków publicznych. Jednostki niepubliczne decyzje o ewentualnym zwolnieniu z opłat podejmują indywidualnie. Przypomnijmy także, że wcześniej z opłat zwolnieni zostali także rodzice, których dzieci uczęszczają do publicznych przedszkoli.

Najnowsze artykuły