Rok działania szpitala covidowego w Opolu. Blisko 1,5 tysiąca pacjentów

W ciągu roku funkcjonowania opolskiego szpitala covidowego trafiło do niego 1433 pacjentów. Miesięcznie personel walczy o życie średnio 120 osób.

Przypomnijmy: szpital tymczasowy, po kilkutygodniowych pracach, został utworzony w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu pod koniec ubiegłego roku. Zakład Komunalny zarządzający obiektem przekazał go wojewodzie opolskiemu nieodpłatnie.

Do szpitala przy ul. Wrocławskiej trafiają chorzy na koronawirusa w stanie ciężkim i bardzo ciężkim. Każde ze 150 łóżek jest podłączone do instalacji tlenowej, dzięki czemu można stosować różne metody tlenoterapii. Jak podkreśla dr Marek Piskozub, kierownik szpitala tymczasowego, w szczytach kolejnych fal jednostka zużywała nawet 4,5 tony tlenu medycznego na dobę.

Dodatkowo szpital jest wyposażony w niezbędną aparaturę diagnostyczną i ratującą życie – tomograf, aparaty USG i RTG, respiratory, pompy infuzyjne i sztuczne nerki. Przy lecznicy mogą też lądować helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zatrudnienie personelu jest uzaleznione od liczby hospitalizowanych osób. Obecnie w szpitalu tymczasowym dla chorych na COVID-19 pracuje ponad 300 osób. Największą grupę (160 osób) stanowią pielęgniarki, następnie lekarze i ratownicy medyczni (po około 50 osób), a także fizjoterapeuci, technicy radiologii, opiekunowie medyczni, psycholog. – Dla większości osób zatrudnionych w tym szpitalu jest to praca dodatkowa- tłumaczy Anna Kozłowska, pielęgniarka koordynująca w szpitalu tymczasowym.

Najnowsze artykuły