Rok szkolny z nowymi wyzwaniami

Zmiany w podstawie programowej, kwestia uczniów z Ukrainy lub sytuacja zatrudnienia wśród nauczycieli. Opolska Kurator Oświaty przedstawiła plany oraz wyzwania, jakie czekają w nadchodzącym roku szkolnym.

Zbliżający się rok szkolny to czas wzmożonej pracy dla nauczycieli, dyrektorów oraz wszystkich pracowników oświaty. Wraz z powrotem uczniów do szkół pojawią się także zmiany w systemie edukacji.

Są to zmiany dotyczące programu nauczania, organizacji roku. Te zmiany dotyczą m.in. wprowadzenia do obowiązku szkolnego dzieci ukraińskich uchodźców. To, co wydaje się najistotniejsze to uszczuplenie podstawy programowej, czyli ograniczenia przedmiotów dla uczniów najstarszych klas, którzy przygotowują się do egzaminów zewnętrznych, tj. egzaminu ósmoklasisty czy matury. W najbliższym czasie ukażą się informatory Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ze szczegółowymi informacjami dot. tego, czego należało by się do takich egzaminów uczyć – mówiła Joanna Raźniewska, Opolska Kurator Oświaty.

W kontekście zmian podstawy programowej – W tym roku od września nie będzie już prowadzony przedmiot Historia i Teraźniejszość.

Zamiast niego będzie przedmiot Edukacja Obywatelska. Zmiana ta dotyczy nowych roczników, czyli przedmiot ten będzie kontynuowany w klasach, których się już wcześniej był realizowany – dodaje kurator Raźniewska.

Pojawiła się także temat związany z nauczaniem religii w szkole. Od września ocena z tego przedmiotu nie będzie liczona do średniej.

Oczywiście nie dotyczy to absolutnie tego roku szkolnego. To rozmowy na przyszłość. Te zmiany, które dotyczą prowadzenia zajęć katechezy w szkołach to przede wszystkim możliwość łączenia w szkole grup międzyoddziałowych. To są z reguły niewielkie grup, bo liczą około 7 osób. Co ważne, ocena z religii nie będzie się liczyła do ogólnej średniej na koniec roku – dodała opolska kurator oświaty.

Polska oświata to również temat związany z dziećmi z Ukrainy. Tutaj również zapowiadane są pewne zmiany.

Duży zakres zmian jest w obrębie uczniów ukraińskich. Bardzo dużo dotychczasowych rozwiązań pozostaje, ale część z nich będzie modyfikowana. Jeśli chodzi o ilość godzin dodatkowych języka polskiego dla cudzoziemców – teraz od września będą to cztery godziny tygodniowo. Tutaj obowiązek szkolny musi być realizowany, aby rodzice dzieci z Ukrainy mogli się ubiegać o świadczenia socjalne. Uczniowie starsi, którzy chcą skończyć szkołę ukraińską (często zdalnie) i są już na ostatnim roku, będą z obowiązku szkolnego zwolnieni – zaznacza Raźniewska.

Poruszając temat wyzwań w nowym roku szkolnym nie zabrakło także tematu sytuacji nauczycieli. Kurator poruszyła kwestię dotyczącą m.in zatrudnienia nauczycieli czy zapotrzebowania na określoną ich grupę.

Sytuacja kadrowa jest bardzo trudna. Powszechnym już jest, iż nauczyciele, którzy mają prawo do emerytury jeszcze pełnią te funkcję. Występują wakaty nauczycieli języka angielskiego lub niemieckiego. Brakuje także specjalistów logopedów, pedagogów oraz tych, którzy współpracują z dziećmi z niepełnosprawnościami. Co do wynagrodzeń, od 2025 roku planowane są podwyżki dla nauczycieli w wysokości 5%. To nie wszystko, bo od 2032 będzie można się również starać o świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli. Warunkiem jest ukończenie 55 roku życia w przypadku kobiet a mężczyźni między 60 a 64 rokiem życia. Ważny będzie tutaj także 30 – letni staż pracy – podkreśla Raźniewska.

Opolskie Kuratorium Oświaty wspomniało też, że jednym z priorytetowych zadań placówek oświatowych jest wsparcie psychologiczno – pedagogiczne. Jak przekazała kurator Raźniewska – Poszerzają się możliwości do zatrudniania specjalistów opieki dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi a przede wszystkim psychologów i pedagogów szkolnych.

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły