Rondo koło Solarisa zmieni nazwę. Rotmistrz będzie miał ulicę swojego imienia

Rondo u zbiegu ulic Oleskiej, Żeromskiego i Waryńskiego będzie nosić imię Alfonsa Zgrzebnioka. Imieniem dotychczasowego patrona – Witolda Pileckiego nazwana natomiast zostanie ulica, przy której stanie ważny dla mieszkańców budynek.

– Rotmistrz Witold Pilecki to wielki bohater i chcielibyśmy, żeby był bardziej eksponowany w naszym mieście – mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. – Jego imieniem zostanie nazwana ulica przy której wybudowane zostanie Centrum Usług Publicznych. Będzie ono odwiedzane przez wielu ludzi, dodatkowo do siedziby CUP wpływać będzie wiele pism czy listów i wiele będzie również stamtąd wychodzić. Tym sposobem rotmistrz Pilecki będzie mocno funkcjonował w świadomości ludzi w naszym mieście. Pileckiego to będzie ważna ulica Opola.

Witold Pilecki to rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej. W czasie II wojny światowej zgłosił się jako ochotnik by zostać uwięzionym w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Zawiązał tam ruch oporu, a po ucieczce z obozu Auschwitz napisał raport i udzielił wielu informacji o obozie, Po wojnie skazany przez komunistyczne władze naszego kraju na karę śmierci. Został stracony w 1948 roku w wieku 47 lat.

Z kolei rondo przy Centrum Handlowym “Solaris” będzie nosić imię Alfona Zgrzebnioka – jednego z przywódców Powstań Ślaskich. Jego postać w Opolu jeszcze nie była uhonorowana.

Decyzję o zmianie nazwy ronda oraz nazwaniu ulicy, przy której stanie CUP imieniem Pileckiego podejmie w poniedziałek 30 grudnia Rada Miasta na ostatniej w tym roku sesji.

Na zdjęciu rondo im. Witolda Pileckiego, które zmieni nazwę na Alfonsa Zgrzebnioka. 

Najnowsze artykuły