Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski

Gazprom poinformował PGNiG o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski. Wszystko przez to, że polska spółka nie zamierza płacić kontraktu w rublach. Rząd podkreśla, że nie ma sensu panikować. 

Tak, potwierdzam, że otrzymaliśmy takie groźby ze strony Federacji Rosyjskiej, ze strony Gazpromu. Związane są one m.in. ze sposobem płatności, Polska trzyma się ustaleń i być może Rosja będzie próbowała w ten sposób Polskę ukarać – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Polskie magazyny są obecnie wypełnione w 76%, co jest zdaniem premiera bezpieczny poziom wypełnienia. wstrzymanie dostaw nastąpi w wyniku zakazu ich realizacji nałożonego na Gazprom zgodnie z postanowieniami Dekretu Władimira Putina, w związku z kontynuowaniem przez polską spółkę rozliczania jej zobowiązań za gaz dostarczany przez Gazprom zgodnie z aktualnymi warunkami i odrzuceniem możliwości dokonywania ostatecznej płatności w rublach.

Od gazu w każdej chwili możemy sami się odciąć. Jednocześnie chcę powiedzieć, że Polska jest bezpieczna z punktu widzenia dostarczania energii i dbałości o nasz przemysł, będziemy być może musieli zastosować dodatkowe, radykalne metody ochrony, ale jesteśmy do tego przygotowani – skwitował premier.