Rośnie płaca minimalna

To będzie rekordowa podwyżka. W porównaniu do lipca poprzedniego roku najniższa pensja wzrośnie aż o 700 zł brutto. Więcej zarobimy też za godzinę pracy.

Od 1 lipca 2024 roku pensja minimalna wzrosła do 4300 zł brutto, czyli 3261,53 zł na rękę. Według szacunków GUS-u najniższe wynagrodzenie pobiera około 3,6 miliona Polaków zatrudnionych na umowach o pracę. Więcej zarobią też zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych. Teraz stawka godzinowa wynosi 28,10 zł brutto.

Podwyżka płacy minimalnej wpływa nie tylko na wynagrodzenie. Sprawia, że zmienia się także wysokość maksymalnej kwoty odpraw pracowniczych do 64 500 złotych, stawka za przestój, która nie może być niższa od wysokości pensji minimalnej, a także podwyższone zostały stawki za pracę w nocy.

To jednak nie koniec. Resort rodziny proponuje już kolejne podwyżki. Od 1 stycznia 2025 roku pensja minimalna miałaby wzrosnąć do 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych miałaby wzrosnąć do 30,20 zł.

Najnowsze artykuły