Rowery miejskie nie tak popularne jak dawniej

Dobiegła końca umowa miasta z firmą Geovelo, w ramach której w Opolu dostępny były rowery miejskie. Ze względu na malejące zainteresowanie, na wiosnę rowery nie wrócą do nas… a już na pewno nie w takiej formie jak dotychczas, gdy miasto dofinansowywało funkcjonowanie wypożyczalni na jego terenie.   

Wypożyczalnia rowerów cieszyła się sporym zainteresowaniem szczególnie na początku funkcjonowania. W 2015 roku rowery wypożyczano średnio 7 661 razy miesięcznie. Z roku na rok tendencja była jednak niemal cały czas spadkowa. 

W 2019 roku mieszkańcy stolicy województwa opolskiego wypożyczali rowery średnio już tylko 4 479 razy w miesiącu, a rok później ta statystyka spadła do 3 052. W 2021 roku rowery wypożyczano średnio 3 995 razy.

Spadek liczby wypożyczeń jest bezpośrednio powiązany z pojawieniem się hulajnóg elektrycznych czy też skuterów elektrycznych. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się te pierwsze, które zagościły w każdym większym polskim mieście. W ich przypadku niepotrzebne jest stawianie stref wypożyczania, bowiem można je zostawić w większości miejsc. Co również istotne dla budżetu funkcjonują one w pełni komercyjnie bez wkładu miasta. A i tak z roku na roku zyskują coraz większą rzesze sympatyków i użytkowników.

Właśnie ze względu na malejące zainteresowanie, miasto zdecydowało się na nieprzedłużania finansowania wypożyczalni rowerów miejskich. Mają na to także wpływ rosnące koszty utrzymania systemu, bowiem z roku na rok dopłaty do rowerów miejskich wzrastały. W 2015 roku wynosiły one niecałe 400 tyś. zł., za to w 2021 roku było to już 774 tysięcy złotych.

Na Opolski Rower Miejski składało się łącznie 300 rowerów, które można było wypożyczać w 19 stacjach. Ponadto było wyznaczonych 20 miejsc postojowych, w których było można odstawić rowery. Brak finansowania rowerów miejskich przez miasto nie oznacza, że jednoślady znikną z Opola. Jeśli znajdzie się firma, która w sposób komercyjny będzie chciała taką wypożyczalnię otworzyć, to taka opcja jest brana pod uwagę. Tak działają już wypożyczalnie, hulajnóg, skuterów czy samochodów.

Najnowsze artykuły