Europejski Miesiąc Różnorodności w Opolu

W ramach Europejskiego Miesiąca Różnorodności w Opolu zaplanowano szereg wydarzeń mających na celu społeczne uświadamianie i włączanie osób, czy grup dyskryminowanych do aktywnego budowania społeczeństwa obywatelskiego. Początek już dziś.

– Europejski Miesiąc Różnorodności został zainicjowany przez Komisję Europejską w 2020 roku w ramach działań na rzecz równości i walki z dyskryminacją. Inicjatywa wpisuje się w szerszą strategię UE na rzecz równości i niedyskryminacji, promując włączenie społeczne niezależnie od płci, wieku, orientacji seksualnej, niepełnosprawności, pochodzenia etnicznego czy religii. Działania włączające są potrzebne ponieważ ponad połowa uczestników badania opinii przeprowadzonego w 2023 r. jest zdania, że dyskryminacja jest w ich kraju zjawiskiem powszechnym. Z kolei 21 proc. ankietowanych twierdzi, że w ciągu ostatniego roku znaleźli się w sytuacji, w której czuli się dyskryminowani lub byli napastowani – tłumaczy pełnomocniczka prezydenta Opola ds. Równego Traktowania oraz przez partnerów społecznych działających na rzecz rozwoju obywatelskiego Opola, Dorota Piechowicz-Witoń.

Cykl wydarzeń rozpocznie 17 maja w samo południe spacer z Antoniną Kalinichenko pod hasłem Miasto przyjazne cudzoziemcom. Start przy Pomniku „Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego”. Kolejne zaplanowano 22 maja o godz. 17.00 w Centrum Dialogu Obywatelskiego, ul. Damrota 1, sala 308. Stowarzyszenie Tęczowe Opole, Maja Kopeć, Maciej Kruszka i Sandra Mazur zapraszają na wydarzenie „Być sobą w swoim mieście, czyli jak żyje się osobom LGBT+ w Opolu (opolskim). Centrum Dialogu Obywatelskiego, ul. Damrota 1, sala 308. We wtorek, 27 maja o godz. 17:00 Świat osób niewidomych w Niewidzialnej Przestrzeni (ul. 1 Maja 9 lokal 81, zapisy na zwiedzenie w Centrum Dialogu Obywatelskiego na ngo@um.opole.pl). Tego samego dnia wcześniej (godz. 10:00) debata „Słowa – również – kształtują rzeczywistość (Centrum Dialogu Obywatelskiego, sala 106). W debacie wezmą udział: Marta Szewerda – koordynatorka opolskiego oddziału Fundacji Dr Clown, dr hab. Anna Tabisz, prof. Uniwersytetu Opolskiego – dyrektorka Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego, Przewodnicząca Komisji Doraźnej ds. Równości i Różnorodności Rady Miasta Opola, Marcin Duda – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Na koniec Europejskiego Miesiąca Różnorodności w Opolu zaplanowano na Placu Jana Pawła II VII Marsz Równości. Odbędzie się 31 maja o godz. 14.00, a organizatorem jest Stowarzyszenie Tęczowe Opole.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły