Ruszyło opolskie święto kina dokumentalnego

Pokazy filmowe plus dyskusje z naukowcami i filmowcami – w poniedziałek rusza festiwal Zrównoważony Rozwój na HumanDOC. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Połączenie dobrego kina z refleksją na tematy globalne sprawia, że MFFD HumanDOC jest innowacyjnym wydarzeniem, które ma realny wpływ na naszą przyszłość. Bo wiedzieć więcej to podejmować lepsze wybory i skuteczniejsze działania.

Filmy festiwalu są już dostępne są na platformie vod.humandoc.pl i do 10 grudnia można je oglądać bezpłatnie. Natomiast od poniedziałku rozpoczynają się pokazy stacjonarne w Opolu. Projekcje zaplanowano w Collegium Civitas, klubokawiarni OPO i w Studenckim Centrum Kultury.

Po co nam zrównoważony rozwój?

Lokalna edycja festiwalu skierowana jest głównie do młodzieży licealnej i studentów pierwszych roczników, a także wszystkich zainteresowanych kwestiami zrównoważonego rozwoju. Pokaz połączone są z promocją powstającego przedmiotu – Zrównoważony Rozwój
i multimedialnego podręcznika.

Projekt realizowany jest przez Fundację HumanDOC razem z badaczami z Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki tej współpracy powstanie nowy przedmiot, który ma przygotować przyszłych absolwentów do lepszego rozumienia kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem i zmianami klimatycznymi.

Dlatego w poniedziałek 6 grudnia, w Collegium Civitas, odbędzie się oficjalne otwarcie opolskiej części festiwalu. Będziemy mieli okazję wysłuchać Dziekana wydziału prof. Adama Drosika, który opowie więcej o projekcie. W programie także wystąpienia młodzieży
z opolskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego a także pokaz filmu „Nadzieja umiera ostatnia” w reż. Jonathana L. Ramseya. A spotkanie z reżyserem odbędzie się tego samego dnia wieczorem na FB festiwalu.

W kolejnych dniach organizatorzy zapraszają na pokazy w Studenckim Centrum Kultury oraz w kawiarni OPO. A online- na FB festiwalu odbywać się będą rozmowy z twórcami filmów w tym z twórcami  dokumentu „Nawet po śmierci” oraz z Mette Hoffman Meyer, producentką „Why plastic”, filmu, który pokazuje jak wielkie koncerny niszczą środowisko

Pełen harmonogram dostępny jest pod adresem vod.humandoc.pl oraz na FB festiwalu  – Opolska edycja XII MFFD- Zrównoważony Rozwój na HumanDOC | Facebook.

Zrównoważony Rozwój na HumanDOC promuje projekt „Wprowadzenie edukacji
z zakresu zrównoważonego rozwoju na wybranych uniwersytetach w Polsce”, który korzysta z dofinansowania o wartości 188 060,40 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG na lata 2014 – 2021.

Projekt „Wprowadzenie edukacji z zakresu zrównoważonego rozwoju na wybranych uniwersytetach w Polsce” jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Fot. Materiały organizatora