Rusza system elektronicznych biletów MZK

Przed świętami Bożego Narodzenia uruchomiony zostanie nowy system obsługi pasażera, którego sercem będzie OPOLKA! Opolska Karta Autobusowa.

Będzie ona miała formę karty zbliżonej w formacie do karty bankomatowej i posłuży jako nośniki biletów okresowych oraz elektronicznej portmonetki. W grudniu uruchomione zostaną także biletomaty, zamontowane na przystankach autobusowych i w autobusach.

Opolska Karta Autobusowa to elektroniczny nośnik biletu. Umożliwia zakodowanie biletu okresowego oraz zakup biletu jednorazowego w kasowniku. Każda karta ma funkcję e-portmonetki, którą można zasilić kwotą maksymalnie 200 zł. Na nowej stronie internetowej komunikacji miejskiej pop.mzkopole.pl znaleźć można wszystkie informacje dotyczące systemu elektronicznej sprzedaży biletów.

Jej częścią jest strona ebilet.mzkopole.pl, na której każdy posiadacz karty OPOLKA! kupi bilet okresowy i sprawdzi jego ważność oraz doładuje e-portmonetkę i skontroluje jej saldo. Karty będą wydawane od 4 grudnia. Aby uzyskać kartę, należy wypełnić wniosek na ebilet.mzkopole.pl lub w Punkcie Obsługi Klienta.

16 grudnia uruchomione zostaną także biletomaty stacjonarne i mobilne oraz kasowniki.

Biletomaty stacjonarne zlokalizowane są na wybranych przystankach – można w nich kupić bilet jednorazowy lub okresowy. W biletomatach stacjonarnych płatność odbywa się kartą (bankomatową, a nie OPOLKĄ!) lub gotówką. Dodatkowo umożliwia się za pomocą OPOLKI! sprawdzenie ważności biletu okresowego i salda na e-portmonetce, a także doładowanie jej.

Biletomaty mobilne zamontowano we wszystkich autobusach komunikacji miejskiej – kupimy w nich bilet jednorazowy oraz krótkookresowy, doładujemy też e-portmonetkę w OPOLCE!, ale jedynie kwotą 20 zł. W biletomatach mobilnych można płacić tylko kartą bankomatową.

W opolskich autobusach znaleźć można także kasowniki z ekranem dotykowym – oprócz skasowania tradycyjnego biletu kupimy w nim wybrany bilet jednorazowy i krótkookresowy, ale płatność odbywa się tylko kartą OPOLKA.

– Konsekwentnie przeprowadzamy rewolucję w komunikacji miejskiej. Chcemy, by mieszkańcy podróżowali bardziej komfortowo i mieli dostęp do nowoczesnych rozwiązań, które usprawnią korzystanie z oferty MZK – zaznacza wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka.

Zakup biletomatów i kasowników oraz uruchomienie systemu biletu elektronicznego to elementy wartego 118 mln zł projektu rozwoju komunikacji miejskiej w Opolu. Dotychczas miasto zakupiło 61 sztuk niskoemisyjnych autobusów (ostatnia transza 10 sztuk dojedzie do Opola w lipcu przyszłego roku) oraz jest w trakcie modernizacji zajezdni autobusowej MZK Sp. z o.o. Od maja bieżącego roku funkcjonuje 45 szt. tablic dynamicznej informacji pasażerskiej na przystankach. W trakcie procedury przetargowej jest ostatni element projektu, czyli zakup holownika– pomocy drogowej.

Film przedstawiający działanie OPOLKI!

 

Najnowsze artykuły