Ruszają dyżury Miejskiej Komisji Wyborczej
Dzisiaj pierwszy dzień dyżurów Miejskiej Komisji Wyborczej przed nadchodzącymi wyborami do rad dzielnic w Opolu.
Głosowanie zaplanowano od 4 do 14 lutego w 13 dzielnicach miasta. Dyżury zaplanowano dzisiaj i jutro od godz. 14:00 do 16:00, 9 i 13 stycznia – od godz. 15:00 do 17:00 oraz na koniec 14 stycznia – od godz. 13:00 do 15:00. Będzie to jednocześnie ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń.
Najpóźniej w 21. dniu przed jego rozpoczęciem głosowania należy dostarczyć Miejskiej Komisji Wyborczej zgłoszenie, w którym znajdzie się formularz zawierający niezbędne dane osobowe oraz listę poparcia co najmniej 10 wyborców z obszaru dzielnicy. Kandydat musi posiadać bierne prawo wyborcze oraz stałe miejsce zamieszkania w dzielnicy, na której terenie ubiega się o mandat.
Czynne i bierne prawo wyborcze mają pełnoletni na czas głosowania oraz nie pozbawieni praw wyborczych: obywatele Polski, Unii Europejskiej nie będący obywatelami polskimi oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ujęci w stałym obwodzie głosowania pod adresem znajdującym się na terenie Dzielnicy.
W lutowych wyborach każda osoba zamieszkująca na stałe na terenie dzielnicy (bez zameldowania na pobyt stały), może zostać ujęta w stałym obwodzie głosowania, właściwym dla adresu zamieszkania. W tej sprawie powinna zwrócić się do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Opola z pisemnym wnioskiem o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.
Wyborcy nie ujęci w stałym obwodzie głosowania pod adresem zamieszkania na terenie danej dzielnicy nie mogą kandydować do Rady Dzielnicy, a także nie mogą udzielić pisemnego poparcia kandydatowi.
Zgłoszenie kandydata musi mieć pisemne poparcie co najmniej 10 wyborców zamieszkałych na terenie dzielnicy. Kandydat nie może sam sobie udzielić poparcia. Do jego zgłoszenia uprawnieni są tylko wyborcy z listy poparcia kandydata, a ten nie może dokonać samodzielnego zgłoszenia.
– Wybory do rad dzielnic są istotnym narzędziem demokracji, które umożliwia decydowanie i kształtowanie społeczności, w której żyjemy. To właśnie decyzje podejmowane na poziomie lokalnym mają bezpośredni wpływ na jakość życia w danej społeczności – tłumaczy zastępca naczelnika Centrum Dialogu Obywatelskiego, Mirela Ulrich – Groszek.
Przełomowym w działaniu jednostek pomocniczych Opola był rok 2019. To wtedy zmniejszono liczbę dzielnic z 29 do 13 i po raz pierwszy przeprowadzono wybory do rad dzielnic w formie elektronicznej. Podział miasta na 29 dzielnic charakteryzował się ogromnymi dysproporcjami w wielkości i liczebności dzielnic. Najmniejsza liczyła bowiem ok. 200 mieszkańców, a największa ponad 17 tys.
Główne założenia nowego podziału dzielnic zostały stworzone na podstawie rekomendacji Rady ds. Rozwoju Dzielnic Miasta Opola, tj. łączenie dzielnic tylko w ramach okręgu wyborczego. Liczba mieszkańców połączonych jednostek urbanistycznych tworzących dzielnicę nie mogła być mniejsza niż 2,5 tys. i nie większa niż 20 tys. Maksymalna liczba jednostek urbanistycznych wchodzących w skład dzielnicy nie może być większa niż 4.
Łączenie dzielnic i w efekcie zmiana ich liczby z 29 do 13 stworzyło większe możliwości współpracy na rzecz społeczności lokalnych. Połączone dzielnice są większym wsparciem dla samorządu w podejmowaniu decyzji w sprawach najbliższej okolicy, jak i całego miasta. Dzisiejsza sytuacja społeczno- demograficzna wymusza łączenie się w większe struktury, mogące skuteczniej realizować założone cele, a przez to szybciej i sprawniej odpowiadać na powstające zapotrzebowania.
Na przestrzeni tych kilku lat funkcjonowania zreformowanych jednostek pomocniczych, widoczny jest wzrost świadomości wśród samych mieszkańców dotyczących kompetencji, możliwości oraz sprawczości Rad Dzielnic. Mieszkańcy coraz aktywniej uczestniczą w posiedzeniach Rad Dzielnic, kierując do nich wnioski i pisma, prosząc o interwencję.
Przed rozpoczęciem głosowania każdy wyborca może złożyć wniosek o udzielenie informacji, czy został ujęty w stałym obwodzie głosowania na ternie swojej Dzielnicy. W tym celu należy skontaktować się z Wydziałem Spraw Obywatelskich pod nr tel. 77 541 13 57.
Wybory zaplanowane zostały od godz. 7:30 w dniu 4 lutego i będą trwały do 14 lutego do godziny 15:30 za pośrednictwem platformy: https://wybory.dzielnice.opole.pl
Terminy dyżurów Miejskiej Komisji Wyborczej ul. Rynek 1A, pokój 430:
7 i 8 stycznia 2025 r. – od godz. 14:00 do 16:00
9 i 13 stycznia 2025 r. – od godz. 15:00 do 17:00
14 stycznia 2025 r. – od godz. 13:00 do 15:00, – ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń
Dzielnice OPOLA:
Dzielnica I: Borki, Brzezie, Czarnowąsy, Świerkle, Dzielnica II: Krzanowice, Wróblin, Zakrzów, Dzielnica III: Chabry, Dzielnica IV: Armii Krajowej, Dzielnica V: Gosławice, Malinka, Dzielnica VI: Grudzice, Kolonia Gosławicka, Malina, Dzielnica VII: Groszowice, Grotowice, Nowa Wieś Królewska, Dzielnica VIII: Śródmieście, Dzielnica IX: Stare Miasto, Dzielnica X: Nadodrze, Dzielnica XI: Zaodrze, Dzielnica XII: Bierkowice, Półwieś, Sławice, Wrzoski, Dzielnica XIII: Chmielowice, Szczepanowice-Wójtowa Wieś, Winów, Żerkowice.