REKLAMA

REKLAMA

Ruszajcie w drogę rowerem miejskim

Ruszył system Opolskiego Roweru Miejskiego – GeoVelo Opole. Na opolan docelowo czekać będzie prawie 300 jednośladów. Aby korzystać z rowerów, trzeba pobrać bezpłatną aplikację.

Na 19 stacjach rowerowych Opola (w tym jednej komercyjnej przy CH Karolinka) czekać będzie docelowo 290 rowerów wyposażonych m. in. w antyprzebiciowe koła, zintegrowane oświetlenie zasilane z dynama, zamontowany na kierownicy koszyk do przewozu małego bagażu, dzwonek, linkę do przypięcia roweru na postoju oraz lokalizator GPS i alarmowy sygnał dźwiękowy. To rowery czwartej generacji, które nie wymagają parkowania poprzez wpięcie do zamontowanej na stałe stacji. Są one pod stałą kontrolą zabezpieczoną monitoringiem pozycji GPS, która również zapewni kontrolę prawidłowości miejsca docelowego zwrotu roweru na wyznaczone w systemie miejsce postoju. Rowery należy parkować w specjalnie do tego przygotowanych stojakach.

Pierwsze 20 minut wypożyczenia jest bezpłatne. Za dalsze użytkowanie zapłacimy 5 gr za minutę, jednak już po upływie 200 minut system naliczania opłat zatrzyma się i użytkownik zapłaci tylko 9 zł za pełną dobę wypożyczenia. Po upływie 24 godzin znowu rozpocznie się naliczanie opłaty. Ten model płacenia ma zmienić podejście do roweru publicznego, który ma nie tylko służyć do krótkich dojazdów na terenie miasta, ale również zachęcać do dalszych wycieczek.

Wypożyczenie roweru jest możliwe po zainstalowaniu na smartfonie specjalnej aplikacji GeoVelo Opole i zeskanowaniu kodu QR na rowerze. Można również ręczne wpisać numer znajdujący się na rowerze. Po skończonej jeździe rower można zwrócić na stacji rowerowej ORM lub w innym wyznaczonym przez miasto i oznaczonym w aplikacji miejscu postoju rowerów, zamykając ręcznie zamek umieszczony na tylnym kole i potwierdzając zwrot roweru w aplikacji. Aplikacja jest prosta i intuicyjna w użytkowaniu. Rejestracja nie zajmuje wiele czasu, a wypożyczenie roweru zaledwie kilkanaście sekund.

Aby odblokować zamek roweru i dokonać wynajęcia na koncie użytkownika każdorazowo musi znajdować się minimum 20,00 zł (w tym 10,00 zł to jednorazowa, bezzwrotna opłata rejestracyjna), również w sytuacji wykupionego abonamentu czy jazdy w czasie wolnym od opłat. Zasilenie konta możliwe jest bezpośrednio z aplikacji GeoVelo Opole i odbywa się za pośrednictwem operatora płatności PayPal za pomocą dowolnej karty kredytowej lub debetowej Visa, Mastercard, a jeżeli ktoś nie używa kart kredytowych bezpośrednio z rachunku bankowego użytkownika. Ta ewentualność wymaga założenia konta w systemie PayPal. Jednorazowe zasilenie konta kwotą 20/30/50 zł wiąże się uzyskaniem premii w postaci dodatkowego doładowania. Minimalna kwota jednorazowego zasilenia to 10 zł.

Aplikacja wskaże nam wszystkie rowery dostępne do wypożyczenia oraz drogę do tego wybranego, a także wszystkie stacje rowerowe i miejsca postoju na terenie Opola. Poprzez aplikację można również zakupić abonamenty: dzienny 9,00 zł pozwalający na wypożyczenie i zwrot dowolnej liczby rowerów przez 24 godziny od momentu jego aktywacji oraz miesięczny 40,00 zł, trzymiesięczny w cenie 80,00 zł lub roczny w cenie 160,00 zł pozwalające na korzystanie z roweru dwa razy po godzinie w ciągu dnia. Poprzez dostępny w aplikacji komunikator możemy informować operatora o problemach z wypożyczeniem oraz usterkach roweru, również przesyłając zdjęcia. Do dyspozycji użytkowników ORM będzie dostępne całodobowe Biuro Obsługi Klienta.

System GeoVelo Opole będzie funkcjonował w naszym mieście przez najbliższe 3 lata – zawsze w okresie od 1 marca do 30 listopada.

Najnowsze artykuły