Ryszard Galla doradcą marszałka Hołowni

Były poseł z naszego regionu, Ryszard Galla, został doradcą marszałka Sejmu Szymona Hołowni ds. mniejszości narodowych i etnicznych.

– Różnice, różnorodność naszych języków, kultur i wyznań są naszą siłą, a nie słabością. Silne państwo zawsze powinno w ten sposób o naszej różnorodności myśleć – podkreślił Hołownia ogłaszając nominację Galli, który jest jednym z liderów mniejszości niemieckiej w Polsce, a w naszym Sejmie zasiadał w latach 2005-2023.

Ryszard Galla został wybrany w drodze głosowania w obecności przedstawiciela marszałka Sejmu. Uzyskał 12 z 14 głosów, wsparli go przedstawiciele różnych mniejszości narodowych.

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznych wyborach zdarzyło się tak, że pierwszy raz od lat w polskim Sejmie nie zasiada przedstawiciel mniejszości narodowych. Najprawdopodobniej to właśnie ten fakt zainspirował Hołownię, aby powołać swojego doradcę ds. narodowych i etnicznych.

Ryszard Galla przez 16 lat był wiceprzewodniczącym komisji mniejszości narodowych i etnicznych, a przez 18 lat posłem mniejszości niemieckiej. – To dobry początek i światełko w tunelu jeśli chodzi o możliwe zmiany ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych – powiedział nowy doradca.

Pod koniec 2023 roku Galla został pełnomocnikiem marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły ds. zmian klimatycznych, a w wyborach samorządowych został radnym sejmiku z listy Śląskich Samorządowców.

Najnowsze artykuły