Serwis Samorządowy PAP wyróżnił Opole

W piątej edycji konkursu Serwisu Samorządowego PAP „Innowacyjny Samorząd” Opole zajęło drugie miejsce w kategorii GMINY MIEJSKIE. Od projektu „Edukacyjne Place zabaw Muchy Odpaduchy o tematyce związanej z gospodarką o obiegu zamkniętym w Opolu” wyżej oceniono tylko pomysł ze Zduńskiej Woli.

W ramach najnowszego projektu edukacyjnego Opola powstają place edukacyjne Muchy Odpaduchy. Główny znajduje się na terenie Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji na wyspie Pasieka.

– Ten  wyjątkowy plac zabaw pozwala na edukację dzieci i dorosłych poprzez ciekawą i zaskakującą interakcję. Można tam skorzystać z rowerków generujących prąd i tym samym naładować baterię w telefonie. Można podglądnąć jak żyją dżdżownice kalifornijskie wytwarzając kompost z bioodpadów, spróbować się w kodowaniu z odpadami w tle, czy sprawdzić swoją wiedzę przy kole fortuny – opowiada uczestnicząca na gali rozdania nagród naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Urzędzie Miasta, Iwona Kowalczuk.

Można też zrobić sobie zdjęcie z Muchą Odpaduchą. Uzupełnieniem tego placu jest interaktywna ścieżka edukacyjna. Podobne place zabaw powstają także przy przedszkolach na terenie Opola. Tylko w ubiegłym roku oddano dzieciom do zabawy i nauki trzy takie miejsca: w Przedszkolu Publicznym nr 51, i 54 oraz przy Szkole Podstawowej nr 21.

– Bardzo cieszymy się z tego ogólnopolskiego wyróżnienia, wszak głównymi kryteriami oceny było nowatorstwo projektu w skali kraju i rezultaty zastosowanych rozwiązań, a więc naprawdę należało się postarać – uważa wiceprezydent Opola, Przemysław Zych.

Organizatorem konkursu jest Serwis Samorządowy PAP, a celem inicjatywy docenienie gmin, powiatów i województw za realizację nowatorskich projektów, mogących stać się inspiracją dla innych jednostek samorządu terytorialnego. Najlepszych wybierała Kapituła złożona z przedstawicieli redakcji, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Województw RP.

Projekt ze Zduńskiej Woli wprowadza powszechną naukę programowania, w ramach którego wszyscy, a nie tylko wybrani uczniowie klas IV-VI uczą się tej umiejętności. W kategorii GMINY MIEJSKIE za Opolem uplasował się Sopot – „Wykorzystanie danych przestrzennych do weryfikacji ewidencji podatkowej”.

 

 

Najnowsze artykuły