Sezon gwiazd w Filharmonii Opolskiej

Trwa już 70 sezon artystyczny Filharmonii Opolskiej i jak to zwykle bywa, w przypadku tak pięknych jubileuszy, dzieje się już od samego początku. Zresztą sezon ten będzie w całości sezonem gwiazd.

– Przygotowanie takiego to coś więcej niż wyzwanie. To próba sprostania nie tylko oczekiwaniom publiczności, ale także własnym ambicjom i ambicjom mojego zespołu. Chyba się udało – zapowiada Przemysław Neumann dyrektor instytucji.

Koncerty symfoniczne

Wszystko rozpoczęło się symbolicznie w Międzynarodowy Dzień Muzyki czyli 1 października koncertem kanadyjskiego pianisty, laureata II nagrody XVII Konkursu Chopinowskiego Charlesa Richarda-Hamelina. W kolejnych miesiącach 2021 i 2022 roku na opolskiej scenie pojawią się tacy artyści jak: Kristjan Järvi, Konstanty Andrzej Kulka, Antoni Wit, Pablo Ferrandez, Anastasia Kobekina, Mariam Batsashvili, Baiba Skride, Michał Klauza, Bar Avni, Alexandra Conunova, Krzysztof Książek, Jakub Jakowicz, Janusz Wawrowski, Karol Mossakowski czy Łukasz Kuropaczewski

Uroczystą atmosferę stworzą również spektakle operowe i koncerty z muzyką wokalno-instrumentalną. W grudniu filharmoniczna przestrzeń zamieni się w operową estradę, aby mogły wypełnić ją dźwięki „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki. Zaledwie tydzień później partie chóralne w dziełach Jana Sebastiana Bacha wykona legendarny Chór Filharmonii Narodowej. Podczas styczniowych Wiedeńskich Gal Noworocznych Filharmonicy z gościnnym udziałem solistów Opery Śląskiej w Bytomiu zaprezentują najzabawniejszą (i doskonałą muzycznie!) operetkę wszech czasów – „Zemstę nietoperza” Johanna Straussa.

Koncerty kameralne

Melomanom, którzy o symfonice wiedzą już (prawie) wszystko Filharmonia Opolska proponuje nasycony różnorodnością cykl koncertów kameralnych. W tym sezonie połączy on muzykę z innymi gałęziami sztuki: literaturą i obrazem. Obok znakomitych muzyków-kameralistów takich jak Lutosławski Quartet, Julia Kociuban, Ilya Maximov, Messages Quartet, Szymon Mechliński, Celina Kotz, Paweł Jabłczyński, słuchacze będą mogli podziwiać kunszt aktorów – Bartosza Porczyka i Roberta Jarocińskiego.

Wydarzenia rodzinne i edukacyjne

Opolska instytucja mocno stawia także na edukację. W trakcie jubileuszowego sezonu nadal będzie można wybrać się na uwielbiany przez dzieci i ich opiekunów niedzielny cykl Power of Melody. Zajęcia prowadzone w nieformalnej, radosnej i sprzyjającej nauce atmosferze to warsztat nawiązywania więzi poprzez muzykę, a program bazuje na założeniu, że każde dziecko rodzi się z pokładami muzycznych zdolności.

Nie zabraknie także koncertów rodzinnych. Do współpracy przy ich tworzeniu oraz poprowadzenia spotkań z najmłodszą publicznością dyrektor FO zaprosił Paulinę Wojdygę – mamę praktykującą wychowanie poprzez sztukę, edukatorkę kulturalną i twórczynię popularnego na Instagramie profilu Proste historyjki.

Muzyka filmowa i serialowa

Nie zabraknie koncertów z muzyką filmową, choć w tym roku przedstawiciele FO szykują coś specjalnego. Coś, co dla wielu z nas stało się symbolem pandemicznej izolacji.

– Netflix lub HBO, telewizor lub projektor i dobry, wciągający serial. A później serialowe melodie kołyszące się gdzieś w myślach. Pomyślałem, że wiele z nich zasługuje na wykonanie na żywo, na filharmonicznej scenie – zaznacza Neumann.

Otwarte próby

Filharmonia podtrzyma zwyczaj prowadzenia otwartych prób generalnych. Podpatrywanie artystów przy pracy ma szansę pomóc grupom uczniów ze szkół podstawowych i liceów w głębszym poznaniu mechanizmów rządzących orkiestrą, a zaobserwowane wzorce stanowić mogą nie tylko ciekawostkę, ale także doskonały wzór harmonijnego współdziałania.

Co nowego?

Zupełnie nową propozycją edukacyjną stanowi cykl pięciu spektakli zatytułowanych „Współczesna dla dzieci”. Autorka koncepcji, Grażyna Grobelna, oprze spotkania na filozofujących powiastkach połączonych z muzyką, ruchem i obrazem. Widzowie zetkną się z dźwiękami przeróżnymi, dziwnymi, a także wypowiedzianymi w zaskakujący sposób słowami i zdaniami. Bohaterem każdego spektaklu będzie epidiaskop, na którym malowane na żywo obrazy dopełnią całości przedsięwzięcia.

Co niebawem?

Tymczasem już w piątek o godz. 19 nasza instytucja dołączy do świętowania XVIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. W związku z tym zaplanowano koncert Filharmonii Opolskiej pod batutą Yaroslava Shemeta czyli jednego z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia.

Mając zaledwie 25 lat pełni funkcję kierownika artystycznego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, jest również pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg. W sezonie 2020/2021 sprawował funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej we Lwowie INSO-Lviv, a od ukończenia studiów jest najmłodszym akademickim wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w Instytucie Dyrygentury. Koncertował w Niemczech, Austrii, Czechach, Chinach, Polsce i Ukrainie.