Sezon na grzyby. Co warto wiedzieć?
Zanim pójdziemy w opolskie lasy warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że grzybobranie będzie bezpieczne.
W Polsce mamy ok 1300 gatunków jadalnych grzybów, z czego dopuszczonych do użytku przez Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia są 44 gatunki. Aż 400 kg grzybów można znaleźć na obszarze 1 hektara lasu, bowiem aż 91% wszystkich gatunków występuje w naszym kraju – właśnie w lasach.
Wybierając się na poszukiwanie grzybów, należy wybrać odpowiednie narzędzia, czyli wiklinowy koszyk lub kobiałkę i nigdy nie zbierać ich do plastikowej reklamówki.
Przy grzybobraniu podstawowa zasada dotyczy tego, że grzyby należy wykręcać delikatnie, by nie uszkodzić grzybni. Odcinanie trzonu zamiast wykręcania niszczy ją i uniemożliwia wyrastania na niej kolejnych grzybów. Ważną zasadą jest także to, aby podczas spaceru w lesie zbierać tylko te grzyby, które są zdrowe. Wszelkie nadgryzione, czy nasączone wodą osobniki należy pozostawić, ponieważ stanowią pożywienie dla zwierząt.
Należy zbierać wyłącznie takie okazy, co do których mamy pewność, że są jadalne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy zebrane grzyby są jadalne, nie ryzykujmy. W takiej sytuacji najlepiej przynieść je do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne, czy też trujące – przypomina Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski.
Z bezpłatnej porady można skorzystać w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu, przy ul. Mickiewicza 1.