Sezon na kąpieliskach miejskich ma ruszyć 27 czerwca

Bolko i Malina, podobnie jak ubiegłym roku, mają pełnić funkcję kąpielisk w Opolu w sezonie wakacyjnym. Działał będzie także basen na Placu Róż. Wszystko uzależnione jest jednak od sytuacji epidemicznej w kraju.

Po tym, jak w 2018 roku znowelizowano prawo wodne, zaostrzyły się wymogi dotyczące kąpielisk. W Opolu zgodnie z przepisami mogło funkcjonować tylko kąpielisko Bolko. Malina i Silesia nie spełniały kryteriów dotyczących między innymi infrastruktury czy wyprofilowania dna.

Przed poprzednim sezonem udało się poprawić infrastrukturę na Malinie. Postawiono kontenery z toaletami i przebieralniami, a z Budżetu Obywatelskiego sfinansowano niedawno powstanie specjalnej wiaty ze stołami i ławkami oraz miejscem do grillowania. Z projektu uchwały, która była głosowana na kwietniowej sesji rady miasta wynika, że obszar kąpieliska wytyczonego na Malinie będzie taki sam, jak w poprzednich latach. Będzie się ono znajdowało po północnej stronie zbiornika, od strony Grudzic.

Poza tym na Malinie, gdzie odbyło się zarybienie, będą przeprowadzone dodatkowe prace. W pierwszej kolejności będzie przycinana moczarka, a następnie dosypany piasek. W perspektywie powstanie druga plaża od strony południowej.

Zmiany nastąpić maja na Bolko.Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu rozpoczął już przygotowania do sezonu kąpielowego. Na tym popularnym kąpielisku będą prowadzone prace mające na celu poszerzenie plaży, a także pomostu oraz stworzenie kolejnych miejsc dla odpoczywających wraz z grillami oraz wiat na rowery. Do tej pory kąpielisko było wytyczone po jednej stronie pomostu, który prowadzi na żelbetową platformę. Ma ono znaleźć się także po drugiej stronie pomostu.

– Chcemy dobudować też wiatę, która ma służyć rowerzystom w czasie deszczu, a morsom w okresie zimowym. W planie jest również wydzielenie specjalnego terenu rekreacyjnego w zacienionym miejscu dla rodzin z dziećmi. Dobudujemy także nowy pomost i zainstalujemy nowe ławki. Jeżeli nie uda się teraz to z pewnością wszystko będzie gotowe na kolejny sezon kąpielowy – mówi Krzysztof Machała, dyrektor MOSiR-u Opole.

Na obu kąpieliskach dyżur pełnić maja ratownicy – nawet jeżeli będzie obowiązywał zakaz gromadzeń i kąpieli. Tak nie będzie w przypadku Silesii, która nadal będzie akwenem niedostępnym dla pływających.

Sezon kąpielowy planowo rozpocząć ma się w Opolu 27 czerwca i potrwa do 31 sierpnia.

Najnowsze artykuły