Siedziba Miejskiej Biblioteki ikoną architektoniczną Opola

Po trzech tygodniach głosowania poznaliśmy zwycięzców internetowego głosowania przeprowadzonego przez Gazetę Wyborczą. W ramach projekty „Supermiasta” ikoną architektoniczna została siedziba opolskiej biblioteki.

To nie pierwsze wyróżnienie dla budynku przy Minorytów. W 2010 r. otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt wybudowany ze środków publicznych. W głosowaniu internautów zorganizowanym w 2012 r. przez czasopismo „Architektura – Murator” na Ulubieńca Polski nowa biblioteka zajęła czwarte miejsce. W tym samym roku dostała wyróżnienie Mister Architektury, przyznawane przez opolski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Doceniają ją też opolanie, którzy często obok np. Wieży Piastowskiej czy Amfiteatru uważają ją za jeden z symboli Stolicy Polskiej Piosenki.

Budynek biblioteki to modelowy przykład rewitalizacji. Składa się z dwóch różnych modułów: pierwszy wykorzystuje istniejącą XIX-wieczną kamienicę i jej neoklasycystyczną fasadę, drugi ma prostą, minimalistyczną formę. Gmach biblioteki zaprojektowali opolscy architekci Małgorzata i Andrzej Zatwarniccy. Budowa rozpoczęła się w 2008 r., a po trzech latach nastąpiło otwarcie. Od tametego momentu jest tłumnie odwiedzany przez czytelników i nie tylko. Bo biblioteka to też miejsce spotkań, wydarzeń kulturalnych czy… morderstw. Bowiem od lat bibliotekarze organizują w niej grę „Morderstwo w bibliotece”, które za każdym razem przyciąga tłumy.

Na kolejnych miejscach w głosowaniu internautów znalazły się: Iluminacja Młynówki, opolski amfiteatr oraz Teatr im. Jana Kochanowskiego.

Szczegółowe wyniki głosowania: Otworzy się w nowym okniewww.opole.wyborcza.pl/opole/7,35086,29708031,supermiasta-i-superregiony-2023-kolejny-sukces-biblioteki

 

Najnowsze artykuły