SOR przy Katowickiej uratowany [AKTUALIZACJA]

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wraz z całą Radą Miasta w listopadzie jednogłośnie powiedzieli zdecydowane „NIE” likwidacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Katowickiej w Opolu. Presja okazała się skuteczna, ale to nie koniec zabiegów o SOR.

We wtorek 17 grudnia stało się jasne, że jest podpisane przedłużenie umowy na realizację świadczeń dla mieszkańców do 30 czerwca przyszłego roku. Oznacza to, że Szpitalny Oddział Ratunkowy nie zostanie zamknięty 31 stycznia 2020 roku.

– To wspólny sukces zjednoczonej rady miasta, która w listopadzie poparła mój apel. Dziękuję im wszystkim oraz dyrekcji szpitala i Narodowemu Funduszowi Zdrowia, że mnie wsparli. Jeszcze raz okazało się, że nie warto się poddawać – tłumaczy prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Przypomnijmy, że prezydent i radni do batalii o ratowanie SOR-u włączyli się w momencie, gdy decyzję o jego likwidacji podjęły władze województwa wraz z dyrekcją szpitala.
– Nie przyjmuję tłumaczenia się nowymi przepisami! Najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi, a to byłoby zagrożone. Nigdy się na to nie zgodzę – przekonuje prezydent Wiśniewski.

Zamknięcie oddziału w Szpitalu Wojewódzkim oznaczałoby, że w prawie 130-tysięcznym Opolu zostałby tylko jeden odział ratunkowy – w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy al. Witosa. Perspektywa dla mieszkańców rysowała się ponura, ponieważ wszystkie ofiary wypadków i nadzwyczajnych zdarzeń kierowane byłyby wyłącznie na al. Witosa. To zaś oznaczałoby wydłużenie oczekiwania na pomoc, a więc często zagrożenie życia i zdrowia. Każdego roku do SOR-u, którego likwidację udało się prezydentowi zablokować, karetki przywożą tysiące pacjentów.

– To bardzo dobra informacja dla wszystkich mieszkańców Opola, ale nie zapominam, że podpisana tylko do połowy przyszłego roku. Jestem zdeterminowany walczyć dalej. Potrzebujemy decyzji o tym, że funkcjonowanie SOR-u przy ul. Katowickiej jest niezagrożone. Tylko wtedy będziemy czuć się bezpieczniej – mówi prezydent Wiśniewski.

 

AKTUALIZACJA

W czwartek 19 grudnia w Opolu gościł wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, a w ratuszu odbyło się spotkanie z jego udziałem, a także władz miasta, wojewody, przedstawicieli urzędu marszałkowskiego i innych osób odpowiedzialnych za system ratownictwa osób.

Informacje są bardzo dobre. Jest pewność, że SOR w szpitalu przy ul. Katowickiej może działać również po czerwcu 2020 roku. Dodatkowo zadeklarowano, że system ratownictwa medycznego na Opolszczyźnie, w kolejnych miesiącach wzbogaci się o kolejne dwa punkty świadczące opiekę w tzw. szpitalach resortowych w naszym mieście (MSWiA – poliklinika ul. Korfantego oraz MON – Szpital Wojskowy przy ul. Wróblewskiego).

– To są bardzo dobre informacje – komentował prezydent Wiśniewski. – Dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za merytoryczną dyskusję i wypracowany kompromis. Podziękowania również dla radnych, którzy po raz kolejny w sprawie niezwykle istotnej dla Opola potrafili się zjednoczyć.

Najnowsze artykuły