Sorry, taki mamy klimat
Ministerstwo Ochrony Środowiska chce po wakacjach wprowadzić ustawą obowiązek dla wszystkich miast, by opracowały i wprowadziły Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatycznych. Zmiany klimatu wywołują coraz częściej ekstremalne zjawiska pogodowe, chodzi o to, by samorządy przygotowały się najlepiej jak to możliwe na przeciwdziałanie ich ewentualnym skutkom.
44 polskie miasta mają już takie plany, ich władze nie czekały na wytyczne ministerstwa, wśród nich jest i Opole. Koordynacją tych planów zajmuje się u nas Wydział Ochrony Środowiska. Miasta kreślą więc plany jak łagodzić skutki upałów, gwałtownych ulew, burz z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań.
Poszczególne ośrodki na początek zdefiniowały największe klimatyczne zagrożenia. W przypadku Opola są nimi upały, intensywne opady i burze oraz wichury. Lista wynikających stąd zagrożeń dla mieszkańców jest długa i obejmuje m. in. zagrożenia dla życia i zdrowia, wzrost liczby chorób klimatozależnych, wzrost liczby miejsc i zasięgu podtopień, wzrost ryzyka uszkodzenia infrastruktury technicznej, kanalizacji, linii elektroenergetycznych, dróg, torów, mostów, zmniejszenie trwałości infrastruktury, większe utrudnienia w transporcie, w tym w funkcjonowaniu komunikacji publicznej, wzrost zagrożenia dla ekosystemów rzek, do których odprowadzane są wody opadowe i ścieki, oraz funkcjonowania oczyszczalni ścieków, większe utrudnienia w funkcjonowaniu systemu zaopatrzenia ludności w wodę, wzrost zagrożenia dla zieleni miejskiej i zwierząt żyjących w mieście, wzrost ryzyka uszkodzenia drzewostanów w mieście i pożarów lasów. Mają im przeciwdziałać rozmaite zabiegi adaptacyjne. Jedną z prostszych metod jest rozbudowa terenów zielonych, zwiększenia potencjału retencji wód, modernizacja systemów oczyszczali ścieków itp.
Istotne są też działania edukacyjne uświadamiające mieszkańców w kwestii potencjalnych zagrożeń i sposobów im przeciwdziałania.
– Programy adaptacji miasta do zmian klimatycznych to również szansa na pozyskanie odpowiedniego dofinansowania – podkreśla wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka.