Fantastyczny występ lekkoatlety AZS PO Opole. Ma minimum na Mistrzostwa Europy

 

Opolski biegacz Filip Rak (AZS KU Politechniki Opolskiej)  został jedną z gwiazd jubileuszowego 70. Memoriału Janusza Kusocińskiego. Na stadionie Śląskim w Chorzowie. Niespełna 22. letni podopieczny klubowego trenera Jacka Dziuby poprawił rekord Polski zawodników do lat 23-ech i z czasem 3:33.74 sek. wypełnił minimum na zbliżające się mistrzostwa Europy w Rzymie. Rak udowodnił również, że być może będzie z opolan, którzy uzyskają minimum na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Do tego osiągnięcia zabrakło mu w Chorzowie ledwie 0.24 sekundy!

Rak bieg rozpoczął spokojnie. Przez ponad połowę dystansu utrzymywał kontakt z czołówką biegnąc na 5-6 miejscu. Opolanin znany jest z piorunującego finiszu i pokazał to rozpoczynając atak na 300 metrów przed metą mijając kolejnych rywali.

– Filipowi zabrakło dosłownie kilku centymetrów jakby być może zaczął atak 10 metrów wcześniej to wynik mógłby być i 2-3 dziesiąte sekundy lepszy – mówi dla Czasu na Opole trener Dziuba. – I tak jesteśmy bardzo zadowoleni bo Filip jest po mocnym zgrupowaniu wysokogórskim w Zakopanem i jego  forma rośnie. Potwierdzeniem są dwa ostatnie starty w Irlandii (Dublin) i w Olkuszu gdzie bił swoje rekordy życiowe na dystansie 800 metrów. (odpowiednio:1:46, 49 i 1:45, 93 sek.)

Filip Rak będzie miał jeszcze kilka szans na zdobycie olimpijskiej kwalifikacji. – Pobiegnie bowiem w dwóch mitingach w tym mocno obsadzonym w Ostrawie gdzie będzie miał szanse na bardzo dobry wynik. Następnie zawodnika czeka występ na Mistrzostwach Europy w Rzymie (6-12 czerwca). Dobre występy w tych zawodach nawet bez regulaminowego minimum dałyby by mu także szansę na olimpijski start z racji wysokiej pozycji w światowym rankingu – analizuje trener Jacek Dziuba.

Oprócz naszego biega podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego zaprezentowała się także płotkarka AZS-u Emilia Mandela. Podopieczna trenera Ryszarda Marcinowa wystartowała w serii B biegu na 100 metrów.

 

foto. pzla.pl / autor foto Marek Biczyk

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły