Opolski Festiwal Skoków już w sobotę. Warto obejrzeć te zawody

Już w sobotę kolejne święto sportu w naszym mieście tym razem na stadionie im. Opolskich Olimpijczyków. Na 25 czerwca zaplanowano bowiem 16 edycję Opolskiego Festiwalu Skoków. I znowu nie zabraknie gwiazd polskiego i światowego skoku wzwyż.

– Opole słynie z wysokich lotów, rekordy stadionu to 2m pań i 2.40m panów. Mamy nadzieje, że ten skład, który przyjedzie, pozwoli w tym pierwszym przypadku pobić wynik, a w tym drugim też się powinno sporo dziać wokół odpowiedniej wysokości – obrazuje sytuację Janusz Trzepizur, pomysłodawca Opolskiego Festiwalu Skoków. – Tak czy inaczej na pewno będzie wysokie skakanie, już zawodnicy się o to postarają, ale też dużo zależy od naszej publiczności, tak że gorąco zapraszamy. Tym bardziej, że nigdzie indziej takie zawody nie odbywają się tak blisko trybun, a poza tym wstęp jest darmowy.

Warto odnotować, że u panów największą gwiazdą będzie Andriej Procenko, którego najlepszy skok podczas oficjalnych zmagań to 240 cm. Ukrainiec brał udział w IO w Rio de Janeiro i w Londynie, ale chyba największym sukcesem jest srebro mistrzostw Europy 2014. Warto zwrócić uwagę także na Meksykanina Edgara Riverę czwartego zawodnika globu AD 2017 i uczestnika IO w Tokio i Rio de Janeiro. Grono obcokrajowców uzupełnią Portorykańczyk Luis Castro i Malezyjczyk Nauraj Singh. Co ciekawe z tego kwartetu tylko ten ostatni nie startował wcześniej w Opolu.

Jeżeli chodzi o Polaków to tutaj warto przyjrzeć się choćby Norbertowi Kobielskiemu, medaliście tegorocznych mityngów Diamentowej Ligi w Birmingham (brąz) oraz Rzymie (srebro), który podczas tegorocznego OFS będzie bronił tytułu, a zwyciężał tutaj także cztery lata temu.

Wśród kobiet na pierwszy plan wysuwa się obecność Iryny Geraszczenko. Ukrainka to czwarta zawodniczka ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio, która legitymuje się rekordem życiowym 199 cm. Ma na koncie także m. in. wicemistrzostwo Europy w hali 2021. Co ważne u pań będziemy mieli dwie reprezentantki AZS-u Politechniki Opolskiej: Katarzynę Kokot oraz Paulinę Wal.

Impreza rozpocznie się o godz. 10 konkursem skoku wzwyż kobiet U16 i U18, następnie o godz. 12.30 do rywalizacji przystąpią chłopcy w tych samych kategoriach wiekowych. O godz. 15 nastąpi oficjalne otwarcie Opolskiego Festiwalu Skoków. 30 minut później rozpocznie się konkurs skoku wzwyż kobiet, a o godz. 17.45.

Nie zabraknie także medalistów olimpijskich i rekordzistów sprzed lat jak Urszula Kielan, Jacek Wszoła, Władysław Kozakiewicz (skok o tyczce). Co ciekawe do sportowej rywalizacji przystąpią także dzieci z pięciu opolskich przedszkoli. Do udziału tzw. Małym Olimpijczyku przystąpią maluchy z placówek nr 26, 30, 51, 54 i 55.

LISTA STARTOWA 16 OFS
Kobiety: 1. Hanna Grabowska, 2. Maja Słodzińska, 3. Emilia Twardowska, 4. Weronika Kaźmierczak, 5. Alicja Wysocka, 6. Katarzyna Kokot, 7. Paulina Ligarska, 8. Paulina Wal, 9. Aneta Rydz, 10. Oksana Okuniewa (Ukraina), 11. Wiktoria Miąso, 12. Adrianna Sułek, 13. Iryna Geraszczenko (Ukraina).
Mężczyźni: 1. Jakub Krasowski, 2. Cezar Sidya, 3. Maciej Lepiato, 4. Kewin Małek, 5. Mikołaj Szczęsny, 6. Sebastian Moszczyński, 7. Luis Castro (Portoryko), 8. Nauraj Singh (Malezja), 9. Edgar Rivera (Meksyk), 10. Mateusz Kołodziejski, 11. Andrij Procenko (Ukraina), 12. Norbert Kobielski.