Magdalena Zych zrobiła kolejny krok w Pucharze Świata

Zawodniczka AZS-u Politechniki Opole po raz drugi w karierze startowała na zawodach Pucharu Świata w short tracku. Po imprezie w holenderskim Dordrechcie ma znów powody do zadowolenia.

Marcin Sagan

Dla naszej 16-letniej zawodniczki sam występ na zawodach ze światową czołówką to duże wyróżnienie, a przede wszystkim możliwość do nauki i zdobywania doświadczeń. Tydzień wcześniej debiutowała na zawodach w niemieckim Dreźnie. Biła tam rekordy życiowe na 1000 i 1500 metrów zajmując odpowiednio 32. i 37. miejsce na tych dystansach.

W Dordrechcie opolanka również startowała na 1000 i 1500 metrów. Tym razem nie zdołała pobić swoich najlepszych osiągnięć w karierze, ale i tak może być z siebie zadowolona. Na dystansie 1500 metrów zajęła bowiem 29. lokatę (startowały 42 zawodniczki) i jest to jej najwyższe miejsce w zawodach Pucharu Świata. W eliminacjach była w swoim biegu piąta na siedem łyżwiarek, a w biegu repasażowym o awans do ćwierćfinału zajęła 4. miejsce wśród siedmiu zawodniczek. Dało jej to w efekcie wspomnianą 29. pozycję.

Na 1000 metrów poszło jej nieco gorzej. W swoim biegu eliminacyjnym zajęła 4. miejsce na pięć zawodniczek. W repasażach zaliczyła niestety upadek. Na szczęście niegroźny i nic się jej nie stało. W końcowej klasyfikacji na 1000 metrów została sklasyfikowana na 41. pozycji na 43 łyżwiarki.

Zawody w Dordrechcie były szóstymi i jednocześnie ostatnimi w cyklu Pucharu Świata w tym sezonie. Były one niezwykle udane dla reprezentantek Polski. Dwie stanęły bowiem na podium. Natalia Maliszewska, która należy do ścisłej światowej czołówki na dystansie 500 metrów, po raz pierwszy w karierze była na podium na 1000 metrów. Zajęła 3. miejsce. Na najniższym stopniu podium stanęła także Kamila Stormowska. Była ona trzecia na 500 metrów, co było ogromną niespodzianką.

W tym sezonie w planie są jeszcze mistrzostwa świata seniorów. Odbędą się one w połowie marca w stolicy Korei Południowej – Seulu. Zawodniczce AZS-u Politechniki ciężko będzie się dostać do kadry Polski na tę imprezę, ale nie jest bez szans. Z krajowymi rywalkami powalczy natomiast na mistrzostwach Polski seniorek w ostatni weekend marca w Tomaszowie Mazowieckim.

Na zdjęciu Magdalena Zych. Fot. Paweł Skraba/Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego.