Budowa Stadionu Opolskiego na ostatniej prostej

Po niespełna 3 latach pracy ściernisko u zbiegu ulic Technologicznej i Północnej zmieniło się nie do poznania, budowa największej sportowej inwestycji w mieście jest już na finiszu. Stadion Opolski będzie spełniał wymogi trzeciej kategorii UEFA, jest zaprojektowany tak, aby zaspokoić potrzeby zarówno sportowców, jak i kibiców, jednocześnie dbając o środowisko naturalne. Prace postępują zgodnie z harmonogramem, pierwszy mecz na nowym stadionie już w lutym.

Zakład Komunalny ogłosił przetarg, 29 grudnia 2020 roku, na budowę Stadionu Opolskiego. Finalnie w postępowaniu przetargowym wybrana została firma MIRBUD S.A., znana w Opolu z budowy Toyota Park, a w sportowym świecie z budowy wielu stadionów, m.in. Wisły Płock.

Naszym zadaniem było tak stworzyć całą procedurę i wszystkie wymagania, by wyłonić wykonawcę, który w pełni spełni nasze oczekiwania. Mogę powiedzieć, że to się udało, bo mamy firmę, która wiele obiektów tego typu już zrealizowała – cieszył się Patryk Stasiak, prezes Zakładu Komunalnego, który realizuje inwestycję.

Umowę na budowę podpisano w 14 grudnia 2021 roku, jeszcze przed świętami plac budowy powierzono wykonawcy, natomiast z początkiem nowego roku przy ulicy Północnej prace rozpoczęli geodeci. Kolejne dwa miesiące były poświęcone na odpowiednie przygotowanie się wykonawcy oraz prace nad projektem. W marcu wykonawca ogrodził teren budowy oraz przygotował wjazdy, wraz z początkiem kwietnia prace nabrały tempa, rozpoczęło się usuwanie humusu.

Po długim majowym weekendzie 2022 na placu budowy pojawiły się pierwsze koparki, ruszyły wykopy pod fundamenty. W kolejnym tygodniu na budowie stadionu ruszyły pierwsze wylewki. Pierwszy beton na budowie wylany został pod zbiorniki na deszczówkę, które gromadzić będą 400 m3 wody deszczowej. W związku z tym woda nie trafi do kanalizacji deszczowej, będzie oczyszczona i przechowywana, a w sezonie wykorzystana do podlewania zieleni wokół obiektu – drzew i krzewów oraz, co najważniejsze, do nawadniania samej murawy. Takie rozwiązanie to nie tylko odpowiedź na ekologiczne trendy, ale i wymierna oszczędność.

Jeszcze w maju rozpoczęto także wylewki fundamentów, użyto ponad 750 m3 betonu. 2 czerwca był jednym z najważniejszych na budowie, tego dnia przy udziale władz PZPN wmurowano kamień węgielny, czyli oficjalnie zainaugurowano budowę Stadionu Opolskiego.

 – To, co teraz robimy, to wielki krok do tego aby wrócić do czasów, gdy nasz klub występował w najwyższej klasie rozgrywkowej. Nie ma dobrego klubu bez dobrego zaplecza. Obecny stadion przy ul. Oleskiej nie spełnia już swojej funkcji, dlatego chcemy, aby nowy obiekt był dumą całego regionu – tłumaczył Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. – I mówię to z pełnym przekonaniem, bo to jest inwestycja nie tylko miejska, ale i regionalna, ten obiekt ma służyć wszystkim mieszkańcom naszego regionu.

Trzymam kciuki za ten projekt i mam nadzieję, że będzie to sportowa wizytówka nie tylko miasta, ale i całego regionu – podkreślał obecny na uroczystości Cezary Kulesza, sternik Polskiego Związku Piłki Nożnej

To będzie świątynia futbolu. Ja wiem, że wiele osób darzy szczególnym sentymentem stary stadion, ale czas najwyższy pożegnać się ze starym i rozpocząć nowe – obrazował swój punkt widzenia legendarny napastnik niebiesko-czerwonych Wojciech Tyc.

2 czerwca 2022 z udziałem władz miasta i PZPN wmurowano kamień węgielny pod budowę stadionu

Czerwiec i lipiec (2022) upłynęły na pracach przy fundamentach i systemie retencji. Z początkiem sierpnia na placu budowy rozpoczął się montaż pierwszych elementów prefabrykowanych, zamontowane zostały 130 betonowe słupy. Następnie rozpoczęły się montaże belek grzebieniowych, każda z nich ważyła ponad 20 ton i łączyła się z co najmniej trzema słupami. Co ciekawe, dopuszczalny błąd wynosił zaledwie pięć milimetrów. Dzięki doświadczeniu wykonawcy wszystkie elementy pasowały do siebie i na początku października rozpoczęły się montaże trybun, również z prefabrykatów.

Wielkiej operacji montażu, bo składającego się 594 elementów, równolegle towarzyszyły prace murarskie.  W ostatnich miesiącach 2022 roku powstały elementy nośne budynku klubowego. Po kilku miesiącach (kwiecień 2023 r.) mogliśmy podziwiać obrys korony obiektu. Generalny wykonawca zakończył montaże trybun, które spinają ze sobą poszczególne elementy stadionu i opierają się na zamontowanych wcześniej belkach grzebieniowych.

W kwietniu 2023 r. mogliśmy już podziwiać obrys korony obiektu

Następnie ruszyła instalacja metalowej konstrukcji dachu, działo się też w innych miejscach na stadionie. Kształtu nabierała przestrzeń, w której będą zlokalizowane tak zwane skyboxy, czyli loże które w niedługim czasie będzie można wynająć. We wrześniu rozpoczął się montaż zadaszenia trybun, które będą w pełni zadaszone, dzięki temu kibice nie będą już musieli zabierać na trybuny parasoli. Co ciekawe część zadaszenia będzie prześwitująca, co pozwoli na lepsze doświetlenie murawy. Kolejny krok, montaż szklanej elewacji budynku klubowego udało się wykonać w niespełna miesiąc i już w listopadzie rozpoczęto instalowanie oświetlenia w technologii LED o mocy 2000 lx, co zapewni doskonałą widoczność podczas wieczornych meczów, oraz jest zgodne z wymaganiami transmisji w jakości full HD i 4K.

Przełom roku z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne poświęcono głównie na prace wewnątrz budynku klubowego. Połowa lutego to czas, kiedy na horyzoncie widać już wiosnę, a na budowie obserwowaliśmy wiosenne, budowlane przyspieszenie. Ekipy rozpoczęły prace związane z najważniejszą częścią stadionu – prace przy murawie. Ułożono drenaż, czyli system rur, których zadaniem będzie zbieranie nadmiaru wody opadowej. Drenaż odprowadzać będzie także nadmiar wód gruntowych, aby stworzyć jak najlepsze warunki dla utrzymania murawy.  Zgodnie z najnowszymi standardami murawa będzie podgrzewana, co umożliwi korzystanie z obiektu przez cały rok. Boczne pasy i pola za bramkami pokryte zostaną sztuczną murawą, co pozwoli na zachowanie estetycznego wyglądu stadionu

Organizacja pracy na budowie pozwoliła na to, żeby zastosować trawę sianą. Ta metoda pozwala na lepsze ukorzenienie się roślin, a co za tym idzie na wyhodowanie silnej murawy – tłumaczyła Klaudia Wiącek – kierownik kontraktu w firmie Mirbud.

Generalny wykonawca równocześnie kontynuował prace wokół stadionu. Rozpoczął układanie nawierzchni z kostki oraz zadania związane z podbudowami pod nawierzchnie drogowe. Dobra pogoda na przełomie maja i czerwca pozwoliła przystąpić do siewu murawy, który poprzedziły badania laboratoryjne oraz odpowiedni dobór mieszanki, aby zapewnić jej optymalny rozwój w 10-miesięcznym cyklu. Zdecydowano się na mieszankę dwóch gatunków traw, życicy i wiechliny, te bowiem znakomicie uzupełniają się w naszych warunkach atmosferycznych, a odpowiednio pielęgnowana tworzą solidną murawę. Wysiana trawa rozwija się w warunkach pierwotnych, tworząc rozbudowany system korzeniowy, stopniowo adaptując się do mikroklimatu, w którym będzie funkcjonować.

Obecnie trwa rozciąganie 6400 metrów kwadratowych tkaniny wokół stalowej konstrukcji stadionu. To unikatowe rozwiązanie architektoniczne wpływające na rozpoznawalność obiektu jako jednego z symboli Opola. Membrana PTFE, użyta do stworzenia “sukienki”, jest materiałem o wyjątkowych właściwościach. Odporność na zabrudzenia i niekorzystne warunki atmosferyczne sprawia, że elewacja stadionu pozostanie estetyczna przez długie lata. Dodatkowo, unikalna cecha zmiany koloru pod wpływem światła słonecznego – z piaskowego na docelową biel ecru – nadaje całości dynamiczny i żywy wygląd.

“Sukienka” będzie pełnić nie tylko rolę dekoracyjną, ale również funkcjonalną. Przysłaniając elementy konstrukcyjne, które nie powinny być widoczne, membrana stanie się także ekranem do wyświetlania projekcji. Dzięki temu stadion zyska nową, multimedialną funkcjonalność, umożliwiając organizację różnorodnych wydarzeń wizualnych. Gotowa elewacja na trybunie wschodniej pozwoliła na pierwsze testy oświetlenia stadionu. Efektowne podświetlenie “sukienki” nocą nada obiektowi niepowtarzalny klimat.

Testy efektownego podświetlenia “sukienki”, które nocą nada obiektowi niepowtarzalny klimat

Budowa stadionu w Opolu wkracza w finalną fazę

Murawa jest już gotowa, zamocowane zostały stelaże do telebimów. Wkrótce rozpocznie się montaż krzesełek na trybunach. Prace wokół obiektu również są mocno zaawansowane, część parkingów i ciągów komunikacyjnych jest już gotowa.

Ponad 80 procent elementów zostało już zamkniętych. To, co cieszy oko, to oczywiście rozpoczęty montaż membrany, czyli tej tak zwanej sukienki. Gotowy jest jeden z boków stadionu. Jeżeli chodzi o budynek klubowy, tutaj trwają już prace wykończeniowe i one są mocno zaawansowane. Na poziomie 1 i 2 czekamy na elementy wykończenia posadzek i wyposażenie meblowe. Myślimy, że w ciągu dwóch miesięcy rozpoczniemy wykonywać elementy małej architektury, czyli ławki, kosze i przejdziemy do zieleni – mówi Klaudia Wiącek, menadżerka projektu ze strony firmy Mirbud.

Stadion Opolski będzie gotowy do końca 2024 roku

Pierwszy Zielony Stadion w Polsce

Stadion Opolski będzie pierwszym w Polsce „zielonym stadionem”. Projekt uwzględnia wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła oraz agregaty z funkcją kogeneracji. To innowacyjne podejście nie tylko obniży koszty eksploatacji obiektu, ale również uniezależni go od konwencjonalnych źródeł energii. Przyjęte rozwiązania projektowe zostały dobrane z uwzględnieniem specyfiki obiektu i zmiennego cyklu jego pracy, zapotrzebowanie na energię jest bowiem największe w dniach meczowych i dla ogrzania murawy. Panele dobrane zostały z uwagi na to jak funkcjonuje budynek klubowy. W ramach zadania dostosowane zostały instalacje wewnętrzne, obniżając koszty utrzymania, jednocześnie zachowując wszystkie funkcje obiektu. W efekcie na dachu z trzech stron, zachodniej, wschodniej i południowej zamontowane zostały już układy paneli fotowoltaicznych o mocy około 280 kW. Cały układ uzupełniają pompy ciepła oraz agregaty z funkcją kogeneracji. Projekt jest absolutnie nowatorski w skali kraju dla tego typu obiektów.

Najbardziej cieszy, że większość energii potrzebnej do zasilania stadionu będzie pochodziła z odnawialnych źródeł, co pozwoli znacząco ograniczyć koszty jego utrzymania. Projekt Stadionu Opolskiego jest stale analizowany, musimy mieć na uwadze gwałtowny i drastyczny wzrost cen surowców energetycznych. Najprawdopodobniej ta tendencja się już nie zmieni, dlatego celem wprowadzanych modyfikacji w projekcie stadionu jest ograniczenie zużycia paliw i energii a w konsekwencji mediów, tym samym ograniczenia wydatków przy eksploatacji obiektu – wyjaśnia Patryk Stasiak, prezes zarządu Zakładu Komunalnego.

Na dachu z trzech stron – zachodniej, wschodniej i południowej – zamontowane zostały układy paneli fotowoltaicznych o mocy około 280 kW

Jednym z kluczowych elementów ekologicznych stadionu są zbiorniki na deszczówkę o pojemności 400 m³. Dzięki systemowi małej retencji, deszczówka będzie zbierana, oczyszczana i wykorzystywana do nawadniania murawy oraz zieleni wokół stadionu. W czasie suszy, wsparciem będzie studnia głębinowa dostarczająca wodę z głębokości około 100 metrów.

W trakcie realizacji inwestycji prowadzona jest inwentaryzacja zieleni, aby wkomponować istniejącą roślinność w nową infrastrukturę, taką jak ścieżki rowerowe. Dzięki temu, osoby korzystające z tych ścieżek będą mogły cieszyć się cieniem starych drzew, co zwiększy komfort i estetykę przestrzeni wokół stadionu.

Wyjątkowe rozwiązania z myślą o kibicach

Nowy stadion pomieści 11 600 widzów. Trybuna zachodnia została zagospodarowana jako budynek klubowy. Sektor 4, znany jako “MŁYN”, będzie mógł pomieścić 2856 najwierniejszych kibiców, a sektor 2 dla gości będzie miał 1217 miejsc. Wyjątkowe będzie także umiejscowienie sektora rodzinnego, który pomieści 1210 kibiców, naprzeciwko sektora VIP.

Lokalizacja sektora rodzinnego będzie unikalna w skali kraju. Chcemy zapewnić rodzinom doskonałe miejsca, aby mogły razem przeżywać niezapomniane emocje sportowe – mówi Tomasz Lisiński, prezes OKS Odra Opole.

Nowy stadion pomieści 11 600 widzów, w tym 2856 najwierniejszych fanów w sektorze „MŁYN”, 1217 gości, oraz 1210 osób w sektorze rodzinnym naprzeciwko sektora VIP

Trybuny, o wysokości 9,5 metra, zapewnią doskonałą widoczność z każdego miejsca, a widownia będzie podniesiona na wysokość 1,5-1,8 metra ponad murawę, co jeszcze bardziej poprawi komfort oglądania. Pod trybunami znajdą się pomieszczenia techniczne, gospodarcze, punkty gastronomiczne oraz toalety. Zachodnia trybuna została zagospodarowana jako budynek klubowy z zapleczem dla piłkarzy, w tym 6 szatni o łącznej powierzchni 189,6 m² z pomieszczeniami do rozgrzewki, odnowy biologicznej oraz siłownią. Na pierwszym piętrze znajdzie się strefa VIP z skyboxami oraz sale konferencyjne. Drugie piętro będzie zagospodarowane na biura, dodatkowe sale konferencyjne oraz przestrzeń dla mediów o powierzchni 125 m², oferującą 99 miejsc i 36 stanowisk z pulpitami, 3 boksy komentatorskie oraz 2 studia TV.

Transparentny proces wyboru sponsora tytularnego

Budowa Stadionu Opolskiego jest już na ostatniej prostej, przychodzi więc czas na trzeci etap komercjalizacji. W ramach tego etapu planowana jest sprzedaż praw do nazwy stadionu, co otwiera wyjątkową możliwość dla firm zainteresowanych strategicznym partnerstwem.

Podczas niedawnej konferencji prasowej przedstawiciele Stadionu Opolskiego poinformowali o szczegółach nadchodzącego konkursu na sprzedaż praw do nazwy. Konkurs ma zostać ogłoszony pod koniec trzeciego kwartału bieżącego roku, a zainteresowane firmy już teraz mogą przygotowywać swoje oferty.

Nazwa firmy czy marki stanie się integralną częścią tożsamości stadionu, co wiąże się z szerokim zasięgiem reklamowym oraz pozytywnym skojarzeniem z wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego.

Proces wyboru partnera będzie przebiegał w sposób transparentny i konkurencyjny. Zainteresowane firmy będą mogły przedstawić swoje oferty, które zostaną ocenione na podstawie kilku kryteriów, takich jak zgodność z wartościami stadionu, potencjał marketingowy oraz korzyści dla lokalnej społeczności.

Firmy zainteresowane udziałem w konkursie mogą już teraz kontaktować się z przedstawicielami Stadionu Opolskiego w celu uzyskania dodatkowych informacji. Szczegóły dotyczące konkursu zostaną ogłoszone pod koniec trzeciego kwartału, a sam proces wyboru partnera rozpocznie się wkrótce potem.

Nowy stadion od samego początku wzbudza zainteresowanie nie tylko w Opolu

Opole było ostatnim dużym miastem bez stadionu z prawdziwego zdarzenia. Aktualny obiekt przy Oleskiej otwarto w 1930 roku. Jako Oppelner Stadion służył przedwojennym drużynom. W 1945 obiekt stał się domem Odry Opole. Przez lata nie przechodził spektakularnych modernizacji, a jedynie te naprawdę niezbędne. Montaż oświetlenia, nawodnienia murawy oraz budowę jednej trybuny od strony Kusocińskiego. Od tej ostatniej inwestycji minęło ponad 20 lat. Dlatego teraz, po wielu miejskich inwestycjach wartych około 1,5 miliarda złotych, przyszła pora na budowę Stadionu Opolskiego. Jednak zanim zdecydowano się w mieście na budowę nowego obiektu wartego około 160 mln. zł., przeprowadzone zostały inne inwestycje. Dlatego najpierw m.in. zdecydowano się na przebudowę układu drogowego w rejonie Opola Wschodniego, budowę obwodnicy Piastowskiej, zakup nowych autobusów, remonty czy inwestycje w szkoły i budowę przedszkoli.

„Nie możemy się już doczekać nowego obiektu w Opolu, który, naszym skromnym zdaniem, jest jednym z najciekawszych projektów stadionowych ostatnich lat! Trzeba przyznać, że inwestycja postępuje aż miło” – pisał o obiekcie portal Stadiony.net, „W 2018 roku Odra Opole przedstawiła zwycięski projekt na nowy stadion. Pięć lat później ruszyła budowa. Arena pierwszoligowca powoli nabiera kształtu, zyskując m.in. trybuny. Trzeba przyznać, wygląda to imponująco” – recenzuje sport.pl.

To tylko niektóre pozytywne głosy, jakie płyną pod adresem opolskiej areny. W podobnym tonie wypowiadają się kibice, którzy podkreślają tempo prac i zachwalają projekt. „Wielkie brawa i gratulacje. Kolejna wspaniała inwestycja”, „Nawet w Opolu będzie nowoczesny stadion, a nie jak w Częstochowie Kurnik”, „Powstaje jeden z najbardziej ciekawszych obiektów sportowych”.

Zainteresowanie obiektem ze strony mieszkańców potwierdził dzień otwarty na budowie. Mieszkańcy Opola tłumnie odwiedzili Stadion Opolski. Była to niepowtarzalna okazja by zobaczyć ten obiekt m.in. z perspektywy piłkarzy OKS Odry Opole, którzy będą rozgrywać mecze. Do dyspozycji zwiedzających byli przewodnicy, którzy pokazali im przyszłe strefy VIP, skyboxy, sale konferencyjne oraz balkon VIP z widokiem na panoramę obiektu.

Ponad 3000 osób odwiedziło Stadion Opolski podczas Dnia Otwartego

Inwestycja o znaczeniu regionalnym

Na Opolszczyźnie nie ma drugiego tak dużego obiektu sportowego, który ma przyciągać kibiców oraz być inspiracją dla młodych sportowców, marzących o grze na takim stadionie. Będzie on również wizytówką Odry Opole. Posiadanie stadionu w mieście wojewódzkim to dzisiaj standard, który przynosi wiele możliwości. Obiekt ten nie tylko będzie służył kibicom i drużynie, ale także poszerzy ofertę kulturalną i społeczną dla mieszkańców Opola.

Nowy Stadion ma przyciągać kibiców oraz być inspiracją dla młodych sportowców, marzących o grze na takim stadionie

Poza wydarzeniami sportowymi, stadion będzie miejscem organizacji różnorodnych imprez kulturalnych. Dzięki bliskości Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, możliwości współpracy i organizacji międzynarodowych wydarzeń są ogromne. Na stadionie znajdują się przestrzenie, które mogą być wynajmowane na różne okoliczności, a obecnie trwają rozmowy z kontrahentami zainteresowanymi organizacją takich wydarzeń.

Nie ograniczamy się tylko do piłki nożnej. Mamy nadzieję na organizację koncertów i innych wydarzeń kulturalnych, co poszerzy ofertę miasta festiwalowego, jakim jest Opole. Pracujemy nad wypełnieniem lóż, wynajmem obiektów handlowych i gastronomicznych, a także przestrzeni na wydarzenia okolicznościowe. Przygotowujemy ofertę nie tylko dla kibiców, ale i dla mieszkańców, którzy chcą korzystać z infrastruktury stadionu w różnorodny sposób – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego. – Stadion powstaje wysiłkiem miasta i chcemy, aby stał się jego wyróżnikiem. Pragniemy, aby mieszkańcy byli dumni z posiadania jednego z najpiękniejszych stadionów w Polsce. Naszym celem jest, aby obiekt przyciągał ludzi nie tylko w dni meczowe, ale również podczas wydarzeń kulturalnych i społecznych, oferując szeroką gamę atrakcji dla wszystkich.

Zakończenie budowy zgodnie z planem

Widać doświadczenie generalnego wykonawcy, widać, że to nie jest pierwszy projekt, który realizuje. Bardzo sobie cenimy dialog, mamy cały czas kontakt i jesteśmy otwarci na drobne, detaliczne zmiany, które zachodzą. Warto dodać, że budowa rozpoczęła się w dosyć ekstremalnym czasie: byliśmy jeszcze w trakcie pandemii i zaraz po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. To się wszystko nałożyło. Zdaję sobie sprawę, że być może to wszystko brzmi zbyt pięknie. Wszystko się nam się jednak powoli udaje. Ten stadion budowany jest w formie dialogu – Mirbud, Zakład Komunalny, Miasto, Odra – wszyscy współpracujemy. Oczywiście, że jakieś drobne problemy się pojawiają, ale tak jest z każdym przedsięwzięciem – my natomiast tym problemom nie pozwalamy się piętrzyć – mówi Patryk Stasiak, prezes Zakładu Komunalnego.

W połowie grudnia 2024 roku budowa powinna się zakończyć. Wszystko wskazuje na to, że idziemy zgodnie z planem. Powinno być co do dnia i tak zakładamy. Zastanawiamy się jednak, czy otwarcie stadionu odbędzie się pod koniec tego roku. Otwarcie tak dużego obiektu powinno być nacelowane chociażby w innych warunkach atmosferycznych. Myślimy o wiośnie, kiedy będzie po prostu cieplej. Oczywiście chcemy, żeby otwarcie nowego stadionu było świętem dla kibiców, a więc myślimy o organizacji meczu oraz koncertu. Byłby to gest w stronę tych mieszkańców, którzy nie są zainteresowani piłką, a ich też chcemy ugościć na nowym obiekcie – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego.

Zakończenie prac przy budowie Stadionu Opolskiego nastąpi wraz z końcem 2024 roku.

Najnowsze artykuły