Na Stadionie Opolskim będzie sporo eko rozwiązań

Przy budowie opolskiej areny nie zapomina się o rozwiązaniach ekologicznych. W trosce o zieleń i w zgodzie z najnowszymi standardami Stadion Opolski zagospodaruje choćby deszczówkę na swoim terenie.

Jako jedne z pierwszych elementów na budowie powstały zbiorniki, które gromadzić będą 400 m3 wody deszczowej. Budowany jest cały system małej retencji, dzięki któremu zbierana będzie deszczówka z powierzchni stadionu. To sieć kanałów, które przechwytywać będą wodę deszczową.

W związku z tym nie trafi ona do kanalizacji deszczowej, a do ogromnych magazynów. Będzie oczyszczona i przechowywana, a w sezonie wykorzystana do podlewania zieleni wokół stadionu – drzew i krzewów oraz, co najważniejsze, do nawadniania samej murawy. Takie rozwiązanie, to nie tylko odpowiedź na ekologiczne trendy, ale i wymierna oszczędność.

Dzięki magazynowaniu deszczówki, stadion z jednej strony uniknie kosztów odprowadzania jej, a z drugiej kosztów zakupu wody do podlewania zieleni. Wsparciem dla systemu w czasie suszy będzie studnia głębinowa, która wodę dostarczać ma z głębokości ok. 100 m. Ta alternatywa sprawi, iż wody do podlewania murawy opolskiemu stadionowi nie zabraknie.

Własny system zbierania, przechowywania i za gospodarowania deszczówki to nie jedyne „zielone rozwiązanie”. Dodatkowo podczas realizacji inwestycji prowadzona jest ponowna inwentaryzacja zieleni i poszukiwane są rozwiązania, które pozwalają wkomponować istniejącą zieleń w planowaną – nową infra strukturę, taką jak ścieżki rowerowe. Dzięki temu osoby poruszające się nową ścieżką jechać będą w cieniu starych drzew.

Najnowsze artykuły