Kolejny krok w stronę budowy Stadionu Opolskiego

Projekt wchodzi w kolejną fazę realizacji. We wtorek podpisano umowę z wykonawcą, który ma rozpocząć pracę w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem inwestycja powstanie w ciągu trzech lat. Kosz to około 160 mln zł netto.

– To chwila od dawna oczekiwana. Za nami kolejny krok, ale też pamiętamy że przed nami kolejne, coraz większe – zauważa Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola wyliczając przy tym, iż w ostatnich sześciu latach miasto wydało na różnorodne inwestycje ponad 1,1 mld zł. – Zmodernizowaliśmy lub zbudowaliśmy wiele nowych obiektów, w tym także sportowych jak Stegu Arena, gdzie odbywa się wiele wydarzeń z udziałem naszych zespołów ekstraligowych uprawiających piłkę ręczną, siatkówkę czy futsal. Obok powstała Toyota Park. Przyszedł teraz czas na Stadion Opolski i mówię to z pełnym przekonaniem, bo to jest inwestycja nie tylko miejska, ale i regionalna, ten obiekt ma służyć wszystkim mieszkańcom naszego regionu. I to przez wiele, wiele lat, tak jak służył ten znajdujący się przy ul. Oleskiej. Idziemy drogą wytyczoną przez inne miasta jak Gliwice, Tychy gdzie powstały ostatnio świetne stadiony i tak teraz się dzieje choćby w Płocku. To będzie nasze wspólne dobro – nie kryje radości włodarz stolicy regionu.

A w podobnym tonie wypowiada się prezes Odry Opole, której piłkarze mają przenieść się tamże.

– Na naszych oczach marzenia przekuwane są w fakty. Wszyscy chcemy silnej Odry, która będzie przynosić chwałę nie tylko miastu, ale i całej Opolszczyźnie.  Tak samo niech będzie ze Stadionem Opolskim, bo to nie jest nazwa przypadkowa. Ten obiekt ma być dumą naszego województwa – podkreśla Tomasz Lisiński.

Obiekt zlokalizowany będzie przy ulicy Północnej, na działce sąsiadującej z Parkiem Naukowo-Technologicznym i Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Za projekt architektoniczny stadionu odpowiada z kolei biuro 90 Architekci. Wybudować ma go firma Mirbud, która wcześniej w miejsce „Cieplaka” postawiła Toyota Park.

– Realizujemy różne obiekty, ale od pewnego czasu naszą specjalnością stają się te związane ze sportem. Po Arenie Gliwic, niebawem oddajemy stadion Wisły Płock, a za kilka miesięcy kończymy budowę obiektu dla ŁKS-u Łódź. To wszystko jest gwarancją, że potrafimy to robić – zaznacza Tomasz Sałata członek zarządu Mirbudu przypominając, iż to on także miał przyjemność podpisywać umowę na wspomnianą powyżej budowę hali w miejscu „Cieplaka”. – Dołożymy wszelkich starań, żeby powstał obiekt w formie zaplanowanej przez projektantów oraz w założonym czasie, a może i nawet wcześniej. Tak jak wykonanie przywoływanych już tu projektów w Opolu czy w Łodzi udało się skrócić, tak jest i szansa, że w tym przypadku będzie podobnie. Czy jest to możliwe przekonamy się za mniej więcej dwa lata – wyjaśnia.

Przypomnijmy, iż omawiany tu obiekt ma pomieścić 11 600 widzów. Pod trzema trybunami mieścić się będą pomieszczenia techniczne i gospodarcze czy też punkty gastronomiczne, pierwszej pomocy medycznej, toalety, natomiast jedna z trybun zostanie zabudowana i wykorzystana na budynek klubowy. Z kolei pod trybunami na poziomie parteru zaplanowano zaplecze dla kadry piłkarskiej. Pierwsze piętro obiektu służyć będzie pod część komercyjną z lożami VIP, a także sale konferencyjne.

– Kończymy pewny etap, który nie jest dostępny dla szerokiej publiczności. Za nami setki godzin pracy, której często nie widać, bo wykonywana jest w zamkniętych gabinetach, ale bez tego ani rusz. Żeby znaleźć się w tym momencie w którym jesteśmy to proces niezwykle złożony, ale udało się – podsumowuje Patryk Stasiak, prezes Zakładu Komunalnego, który realizuje inwestycję.

Warto także odnotować, iż omawiany tu projekt otworzy drogę do wykonania aquaparku w miejscu stadionu przy ul. Oleskiej

 

 

Najnowsze artykuły