Dwa złote medale dżudoków AZS-u na mistrzostwach Polski juniorów

Paweł Tylek i Jakub Pankowski z AZS-u Opole stanęli na najwyższym stopniu podium mistrzostw kraju w kategorii wiekowej do lat 20, które odbyły się w Trzebnicy na Dolnym Śląsku. 

Marcin Sagan

Zawody pierwotnie miały się odbyć w Kątach Wrocławskich, ale przeniesiono je do Trzebnicy. Na starcie stanęło 220 osób z 93 klubów. W tym gronie było 12 przedstawicieli opolskich klubów. Ośmioro z AZS-u i czworo z Gwardii. Rywalizowano w 16 kategoriach wagowych. W dwóch z nich zwyciężyli nasi zawodnicy.

W wadze do 60 kg wystąpiło 15 zawodników, a wśród nich Tylek. Przeszedł on niedawno do AZS-u z Wisły Kraków. Zaczął studia na Politechnice Opolskiej. Dwa tygodnie wcześniej podczas zawodów Pucharu Polski w Opolu był drugi, a w Trzebnicy okazał się najlepszy. W drodze do finału wygrał trzy walki, a w pojedynku o złoto zmierzył się z Filipem Bielińskim z Gwardii Koszalin. Walka trwała osiem minut i 40 sekund i w końu Tylek wygrał.

Złoty medal sprzed roku w wadze do 81 kg obronił Jakub Pankowski. Jego osiągnięcie jest podwójnie cenne. Do zawodów przystąpił on ze złamanym palcem stopy i na specjalnej blokadzie. Walczył niesamowicie. Łącznie cztery jego walki trwały równo dwie i pół minuty. Wszystkie wygrał przed czasem, a najszybciej tę finałową. Pokonał w niej przez ippon Adriana Pełkę (Gwardia Warszawa), a ten pojedynek trwał 29 sekund.

Nie mógł być zadowolony ze swojego występu inny mistrz Polski sprzed roku – Adam Kućmierz. W wadze do 100 kg w swoim pierwszym pojedynku przegrał z późniejszym mistrzem Adrianem Kotłem z Wisły Kraków. Potem wygrał dwie walki w repasażach i stanął do pojedynku o brąz z Kacprem Wojciechowskim (UKS Warszawa). Nie dał mu rady i zakończył mistrzostwa na 5. miejscu.

Tę samą lokatę zajął Mateusz Kozłowski w niezwykle licznie obsadzonej wadze do 73 kg (było w niej 31 zawodników). Opolanin wygrał dwie walki, ale trzecią przegrał. Potem w repasażach wygrał dwa pojedynki, ale w walce o brązowy medal uległ Marcinowi Kowalskiemu (Lemur Warszawa).

Pozostali reprezentanci AZS-u głównie przegrywali swoje walki. Piotr Berlanka (kat. 81 kg) i Adam Bunkiewicz (kat. 73 kg) po pokonaniu swoich pierwszych rywali potem przegrywali z tymi, którzy jako drudzy stawali na ich drodze. Odpadali natomiast ze zmagań po porażkach w pierwszych walkach repasażowych. Dominik Jaworski (+100 kg) przegrał swoją pierwszą walkę i przegrał też w repasażach pierwszy pojedynek. Bilans dwóch porażek dał mu jednak 7. miejsce, bo jego kategoria była nielicznie obsadzona. Taki sam bilans dwóch przegranych miała także Alicja Myśliwiec (kat. 57 kg).

Niestety zupełnie nie powiodło się przedstawicielom Gwardii. Nie wygrali oni ani jednej walki. Agnieszka Brachman (kat. 57 kg), Michał Dawid (kat. 55 kg) i Grzegorz Matkowski (kat. 66 kg) kończyli udział w zawodach po swoich pierwszych przegranych pojedynkach. Wiktoria Pawlak (63 kg), tak jak wspomniany wcześniej Jaworski, uległa w swojej pierwszej walce, a potem w pierwszej w repasażach. Jako, że w jej wadze było mało uczestniczek, to została sklasyfikowana na 7. pozycji.

Na zdjęciu z lewej złoty medalista w wadze do 60 kg Paweł Tylek. Fot. Mariusz Matkowski.

 

Najnowsze artykuły