Stan epidemii w Polsce – co to oznacza?

Kara za złamanie kwarantanny to już nawet 30 tys. zł. Podniesienie wysokości kary z 5 tys. zł to jedna ze zmian, jakie zaczęły obowiązywać w związku z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce.

Stan epidemii został wprowadzony przez rząd wczoraj (20.03) z uwagi na pandemię koronawirusa. Oznacza to również m.in., że wojewodowie na terenie swoich województw mogą delegować do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, żeby powstrzymać epidemię

Możliwe jest także wyznaczanie tzw.  stref zero – jako obszarów, na których wystąpiły stany epidemii, bezpośrednio wokół ogniska wirusa. Podlegają one zakazom, nakazom oraz środkom kontroli. Władze mogą zakazać chorym lub podejrzanym o zachorowanie opuszczania stref zero.

Oznacza to również możliwość wprowadzenia czasowej reglamentacji zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły, obowiązku poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie, w tym obowiązkową kwarantannę i zakaz opuszczania jej obszaru.

Wczoraj doprecyzowano także kwestie dotyczące działalności galerii handlowych. Zostają otwarte w galeriach handlowych sklepy spożywcze i apteki. Będzie można również kupić środki czystości.

Placówki oświatowe zostaną zamknięte do Świąt Wielkanocnych, nie ma decyzji o przełożeniu wyborów prezydenckich

Najnowsze artykuły