Stary budynek “Cieplaka” wkrótce zniknie, a w jego miejsce stanie piękna hala sportowa

Rozpoczęła się rozbiórka Cieplaka. Za nieco ponad dwa lata w jego miejscu otwarta zostanie nowoczesna i funkcjonalna hala sportowa.

Na początku lipca firma Mirbud, która wygrała przetarg na rozbiórkę obiektu i postawienie w jego miejsce hali podpisała umowę z władzami miasta na wykonanie prac. Kilkanaście dni temu teren wokół “Cieplaka” został ogrodzony, pojawił się ciężki sprzęt i zaczęto rozbierać boksy handlowe wewnątrz obiektu i burzyć wewnętrzne ściany.

We wtorek (13 sierpnia) rozpoczęto rozbiórkę zewnętrznej części budynku. Symbolicznie dokonał tego prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Pod naporem koparki padł dach nad wejściem do obiektu.

– Czasami, żeby coś zbudować, najpierw trzeba zburzyć – mówił prezydent Wiśniewski. – Kilka lat temu, kiedy zdecydowaliśmy, aby w tym miejscu powstała hala sportowa był zamysł, że budynek nie będzie wyburzany. Kiedy jednak plany nabierały coraz bardzo realnego kształtu stało się jasne, że dotychczasowy obiekt, by powstało coś nowoczesnego na miarę naszych oczekiwań, musi zniknąć. Prace się zaczęły i razem z mieszkańcami będę z niecierpliwością czekał, aż nowa hala zostanie oddana do użytku.

Ma to się stać za nieco ponad dwa lata. Wielofunkcyjna hala treningowa pomieści pełnowymiarowe boisko do sportów halowych (siatkówka, koszykówka, piłka ręczna) i niewielką trybunę. Innowacją z pewnością będzie umieszczona na poziomie drugim podwieszana bieżna lekkoatletyczna, wzorowana na tych spotykanych w Stanach Zjednoczonych. Wewnątrz stanie także ścianka wspinaczkowa o wysokości 15 metrów oraz znajdą się sale do squasha i sportów walki wraz z zapleczem sanitarno-sportowym.

Zagospodarowany zostanie także teren przylegający do hali od sklepu Lidl aż do budynku Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 9. Będą na nim usytuowane dwa boiska: Orlik ze sztuczną nawierzchnią z trybunami oraz otwarte betonowe. Tworzyć to będzie wraz z nowym budynkiem oraz znajdującą się tuż obok Stegu Areną nowoczesny Park Sportu. Znajdą się w nim jeszcze: strefa do wyczynowej jazdy na rolkach i rowerach (tzw. pumptrack), siłownie zewnętrzne oraz kreatywny plac zabaw. Jedno z boisk zimą zamieniać się będzie w lodowisko. Centrum połączone zostanie ścieżką rowerową z terenami rekreacyjnymi na osiedlach Malinka i Armii Krajowej, tworząc rowerowy szlak sportowy.

Przypomnijmy, że zbudowany w latach 70. minionego wieku obiekt najpierw był salonem meblowym, a na początku lat 90. powstało w nim kilkanaście różnych sklepów i pełnił rolę centrum handlowego. Od kilkunastu lat stał jednak praktycznie pusty i niszczał. W najbliższych dniach trwać będzie rozbiórka obiektu. Powinna się ona zakończyć w ciągu miesiąca.

Na zdjęciu symboliczne pierwsze wyburzenie zewnętrznej części “Cieplaka”. 

Galeria zdjęć z rozpoczęcia wyburzania “Cieplaka”
http://www.facebook.com/pg/sportoweopole/photos/?tab=album&album_id=2288678117917104

 

Najnowsze artykuły