Stradivarius zagości w Filharmonii Opolskiej!

Już 26 listopada w Filharmonii Opolskiej kolejny koncert z cyklu Strefa Gwiazd. Tym razem Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Przemysława Neumanna wystąpi wraz z wybitnym wiolonczelistą Pablo Ferrandezem.

Nie sposób na wstępnie nie zauważyć, że hiszpański artysta dzięki uprzejmości Nippon Music Foundation gra na wiolonczeli Lord Aylesford zbudowanej przez Antonio Stradivariego w 1696 roku. I to właśnie na ów niezwykłym instrumencie wykonany zostanie Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85 Edwarda Elgara.

– Niestandardowa, czteroczęściowa budowa oraz wyjątkowy, późnoromantyczny nastrój utworu sprawią, że melodie te pozostaną z nami na długo po wyjściu z Sali koncertowej – obrazuje Michał Grocholski z biura promocji FO dodając przy tym, iż po zakończeniu koncertu będzie można zdobyć autografy we foyer!

Podczas koncertu wybrzmią również dwa poematy symfoniczne, które dzięki wykorzystaniu wszystkich dostępnych możliwości orkiestry robią na słuchaczu niemałe wrażenie.

Pierwszy z nich „Pieśń o Sokole Grzegorza Fitelberga” inspirowany jest prozą polskiego pisarza Maksyma Gorkiego o tym samym tytule i przedstawia symboliczną dychotomię płazów i ptaków. Drugi „Śmierć i wyzwolenie” op. 24 Ryszarda Straussa – przedstawia jak pisał sam twórca „godzinę śmierci człowieka, który dążył do osiągnięcia najwyższych ideałów, a więc chyba artysty.”

Koncert rozpocznie Chaconne per archi pamięci Jana Pawła II – Krzysztofa Pendereckiego, które jest częścią Polskiego Requiem. Całość składa się z siedemnastu części, a proces komponowania trwał więc aż dwadzieścia pięć lat!