Strefa Gwiazd i Bumbowe Ostatki w Filharmonii Opolskiej

Będzie się działo w najbliższy weekend w Filharmonii Opolskiej. Zarówno w piątek jak i w sobotę na melomanów czekają dwa bardzo ciekawe koncerty…

W piątek bohaterkami wieczoru, w ramach cyklu Strefa Gwiazd, będą dwie młode artystki: Anastasia Kobekina i Bar Avni. Pierwsza jest jedną z najbardziej ekscytujących wiolonczelistek młodego pokolenia, a jej repertuar obejmuje dzieła od baroku aż po muzykę współczesną, swoją grą potrafi jednak zachwycić zarówno grając na instrumentach współczesnych, jak i dawnych. Druga to laureatka X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Katowicach, która podczas tego koncertu poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Opolskiej.

– W programie usłyszymy muzykę z epoki romantyzmu i postromantyczną, granica tych okresów dla muzyki jest płynna i nie zawsze dostrzegalna. Repertuar tego koncertu został pomyślany chronologicznie, a zabieg ten może ukazać drogę rozwoju symfoniki w przestrzeni czasowej i geograficznej – zachęca Michał Grocholski z Biura Promocji FO.

Następnego dnia natomiast, na zakończenie karnawału, koncert w wykonaniu Bum Bum ORKeSTAR – polskiego zespołu założonego w 2014 roku. Nazwa formacji wiąże się z rodzajem granej przez nich muzyki i sposobem w jaki ją wykonują. Bombowa – bo fantastycznie zagrana, bombowa – bo niesie ze sobą taką ilość emocji, energii i mocy.

– Muzycy wykonują utwory, które są połączeniem muzyki bałkańskiej, klezmerskiej oraz polskiej. To wpływy tych trzech muzycznych światów sprawiają, że zespół na scenie potrafi zaskoczyć energią, chwilę potem wzruszyć rzewną melodią, a na koniec zmusić publiczność do poruszania się w rytm muzyki – tłumaczy Grocholski. – Każdy koncert jest na swój sposób wyjątkowy, a momentami nawet nieobliczalny.

Fot. Julia Altukhova