Strefy płatnego parkowania wracają od 4 maja

Parkowanie w centrum Opola ponownie płatne. Strefy płatnego parkowania wracają od 4 maja

Opłaty za postój w strefie A i B znów będą pobierane, po tym jak 17 marca zawiesił je prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Miało to oczywiście związek z epidemią koronawirusa.

Po sześciu tygodniach od tamtej decyzji opolska strefa płatnego parkowania zacznie ponownie działać. Parkometry w mieście zostaną uruchomione 4 maja o godz. 8.00, odblokowane zostaną też płatności kartą i aplikacja mobilna.

– W chwili wyłączenia strefy zapowiedzieliśmy, że to czasowe rozwiązanie i że będziemy uważnie przyglądać się rozwojowi sytuacji zarówno jeżeli chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa, jak i zachowaniem mieszkańców miasta – tłumaczy Sebastian Paroń, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu, który administruje strefą.

Cel zawieszenia pobierania opłat za parkowanie był oczywisty. Chodziło o to, aby w dobie epidemii mieszkańcy, którzy muszą dojechać do centrum, mogli to zrobić łatwo i bezpiecznie, niekoniecznie korzystając ze środków transportu publicznego. Początkowo w strefie stawało też znacznie mniej pojazdów. Sytuacja zmieniła się od Świąt Wielkanocnych. Ruch systematycznie rośnie, a zajętość miejsc w centrum się zwiększa. Jest coraz trudniej zaparkować, a przed nami kolejne etapy luzowania ograniczeń i obostrzeń związanych z sytuację epidemiczną. Stąd decyzja administracji o przywróceniu strefy.

– Po dość krótkim okresie spadku ruchu samochodów w centrum, obecnie jest ich znacznie więcej. Opolanie wrócili do codziennych obowiązków, zapowiadane jest uwolnienie kolejnych aktywności, więc nadszedł czas zwiększyć rotację na miejscach postojowych w centrum Opola. To jest bowiem główne założenie strefy płatnego parkowania. Dlatego po majowym weekendzie wracaj opłaty za postój w strefie – dodaje Sebastian Paroń.

Jednocześnie administrator SPP zapewnia, że parkometry będą regularnie i dokładnie odkażane. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu kierowcy powinni jednak używać rękawiczek ochronnych i w przypadku kolejki zachowywać wymagany odstęp.

Przypominamy, że strefa wraca już powiększona. Nowe granice obowiązują od 1 kwietnia i od tego  momentu parkometry pojawiły się w nowych lokalizacjach. Strefa B będzie obejmowała dodatkowe ulice: m.in. część ul. Bończyka, oraz ul. Wrocławskiej, plac Piłsudskiego, ul. Orląt Lwowskich, ul. Katowicką, część ul. Plebiscytowej i ul. Bohaterów Monte Cassino. Z kolei ulica Armii Krajowej na odcinku od ul. 1 Maja do ul. Dubois (dotychczas znajdująca się w strefie B), znalazła się w strefie A.

Szczegóły na stronie zk.opole.pl/strefa-platnego-parkowania/

https://www.facebook.com/czasnaOpole/videos/237213431025939/

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły