Świadczenie interwencyjne – blisko 100 mln zł dla poszkodowanych przedsiębiorców na Opolszczyźnie
Jeszcze przez tydzień (do 16 marca) przedsiębiorcy z województwa opolskiego poszkodowani w powodzi z jesieni 2024 roku mogą składać wnioski o świadczenie interwencyjne, którego celem jest podtrzymanie zdolności do prowadzenia działalności gospodarczej.
ZUS nie wypłaci pieniędzy z urzędu, a jedynie na wniosek przedsiębiorcy, firmy, osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą bądź innych uprawnionych instytucji.
– Jeszcze do 16 marca przedsiębiorcy, którym ubiegłoroczna powódź uniemożliwiła prowadzenie działalności gospodarczej mogą wnioskować o świadczenie interwencyjne. Taką opcję uruchomiliśmy już na początku października minionego roku. Analizę wniosków w tym zakresie traktujemy priorytetowo, tak by pieniądze jak najszybciej trafiały do poszkodowanych przez żywioł pracodawców. W ciągu kilku ostatnich miesięcy na rachunki bankowe wnioskujących z Opolszczyzny przekazaliśmy już ponad 96 milionów złotych – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS-u w województwie opolskim.
Od chwili uruchomienia pomocy dla przedsiębiorców w postaci świadczenia interwencyjnego placówki ZUS-u w województwach dotkniętych kataklizmem przyjęły ponad 1870 wniosków. Skalę zniszczeń, a przez to niezbędnego wsparcia szczególnie pokazują dane z województw dolnośląskiego oraz opolskiego. Do jednostek ZUS-u w tych regionach poszkodowani przekazali odpowiednio 1005 i 752 wniosków o świadczenie interwencyjne. W województwie śląskim formularz RSI złożyło 102 płatników, a w lubuskim 12.
Zainteresowani świadczeniem mogą wnioskować o nie w formie elektronicznej, korzystając ze swojego profilu na PUE/eZUS jako pismo ogólne POG, do którego należy dołączyć wniosek o świadczenie interwencyjne. Ponadto ZUS udostępnił gotowy interaktywny formularz o symbolu RSI na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce „Firmy”. Po pobraniu i wypełnieniu należy go dostarczyć do placówki ZUS-u osobiście lub przesłać pocztą.
– Pomocnym narzędziem dla poszkodowanych przedsiębiorców jest instrukcja ułatwiająca poprawne sporządzenie wniosku. Zamieściliśmy w niej nie tylko kryteria i informacje dotyczące świadczenia interwencyjnego, ale też praktyczne podpowiedzi jak wypełnić poszczególne bloki i pola wniosku – dodaje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy opolskiego ZUS-u.
Wniosek w imieniu przedsiębiorcy może również złożyć w ZUS-ie pełnomocnik, jeśli posiada do tego odpowiednie umocowanie.
Fakt, że przedsiębiorca prowadził działalność na terenach objętych powodzią, nie kwalifikuje go automatycznie do uzyskania pomocy finansowej w ramach świadczenia interwencyjnego. Wsparcie przysługuje przedsiębiorcom w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność na 16 września 2024 r. Przy czym jeśli w tym dniu przedsiębiorca miał zawieszoną działalność, to warunek prowadzenia działalności ZUS uznaje za spełniony. Warunek nie zostanie spełniony jeżeli płatnik zaprzestał prowadzenia działalności.
Pomocą mogą być więc objęte zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w tym wspólnicy spółek cywilnych, jak i osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobą prawną, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną.
Wysokość świadczenia wyliczana na podstawie liczby ubezpieczonych lub przychodu. Co do zasady, świadczenie przysługuje w wysokości wskazanej przez przedsiębiorcę we wniosku. Nie może jednak przekroczyć wysokości szkody, którą przedsiębiorca faktycznie poniósł. Maksymalna kwota świadczenia, którą może przyznać i przekazać ZUS to 1 000 000,00 zł. Jednocześnie jeśli przed wystąpieniem powodzi płatnik składek nie zawarł umowy ubezpieczenia przedsiębiorstwa, świadczenie interwencyjne ZUS może przyznać w kwocie 75 proc. przysługującej wysokości.