Świerk, jodła i sosna – jak o nie zadbać, żeby jak najdłużej cieszyła nasze oko?

Najbardziej trwałym drzewkiem ciętym jest świerk kłujący. Jak informują Lasy Państwowe, jest on odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Ciepło nie przyczyni się do szybkiego opadnięcia igieł. Świerk wydziela też intensywną, specyficzną woń, która kojarzy nam się ze świętami.

Jak jednak zadbać o nasze domowe drzewko? Jacek Boczar, z Nadleśnictwa Opole, mówi, że każde drzewko musi być przygotowane do “przejścia” z zimnego do ciepłego otoczenia.

– Jeśli chcemy, aby choinka była z nami nawet 3-4 tygodnie zadbajmy, aby cały czas miała dostęp do wody – zaznacza Boczar. – Nie możemy jej przesuszyć. Jeśli drzewo kilka dni postoi bez wody, wtedy zacznie bardzo szybko tracić igły. Jeśli nasza choinka jest cięta codziennie sprawdzajmy stojak na wodę. Pamiętajmy też, aby nie stało zbyt blisko źródeł ciepła, czyli grzejników lub kominka. Spowoduje to jego szybsze obumarcie. Nie wieszajmy też zbyt wielu ozdób, które są dosyć ciężkie. Drzewko można też nawozić.

W wielu domach od lat popularnością cieszą się choinki w doniczkach, które można posadzić w ogrodzie. W tym przypadku ważne jest, aby drzewo było hodowane w doniczce i pochodziło ze sprawdzonej plantacji.

– Tutaj również pamiętajmy o podlewaniu i nawożeniu. Nie trzymajmy jej w domu zbyt długo, a przed ponownym wystawieniem na mróz wstawmy je na kilka dni do garażu, aby przyzwyczaiło się do chłodu. Osłońmy doniczkę słomą lub włókniną, aby system korzeniowy nie uległ zniszczeniu. Pamiętajmy też, aby posadzić je w ogrodzie dopiero wiosną – przypomina Jacek Boczar.

A co po rozebraniu drzewka? Można je oddać do specjalnego punku zbioru, wyrzucić na kompost, a także spalić w ognisku. Igły z choinki mogą posłużyć jako napar zdrowotny do picia, a także jako dodatek soli do kąpieli.

Najnowsze artykuły