„Święta godne, a nie głodne” – ruszyła Świąteczna Zbiórka Żywności

Przez dwa dni, 26 i 27 listopada, w wybranych sklepach województwa, będzie można przekazać artykuły spożywcze dla najbardziej potrzebujących. 13 organizacji, na czele z Bankiem Żywności, będzie zbierać przede wszystkim produkty z długim terminem ważności.

– To przede wszystkim: mąka, makarony, konserwy, mleko UHT, czy też olej, cukier, przetwory owocowe i słodycze – mówi Jan Burniak, dyrektor Opolskiego Banku Żywności. – Widzimy, że zapotrzebowanie jest coraz większe. Wielu ludzi wstydzi się jednak poprosić o pomoc. Tu z pomocą przychodzą organizacje zaangażowane w zbiórkę. One znają tych najbardziej potrzebujących i dotrą do nich jeszcze przed Wigilią. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na to, aby nasz sąsiad nie był głodny w te Święta.

Jak wynika z danych Banków Żywności, w Polsce około 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. Oznacza to, że miesięcznie na wszystkie wydatki dysponuje kwotą mniejszą niż 600 zł. Kryzys pogłębiła też pandemia koronawirusa. Produkty, które zostaną zebrane w czasie weekendu, będą przekazane osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym, samotnym rodzicom, czy też bezdomnym.

Zbiórka będzie odbywała się m.in.: w Opolu, Grodkowie, Kędzierzynie-Koźlu, Nysie, Oleśnie, Strzelcach Opolskich, Namysłowie, Prószkowie, Dobrzeniu Wielkim, Izbicku, Łubnianach i Krapkowicach.

– W części sklepów, przede wszystkim w Opolu, będziemy zbierali produkty bezpośrednio dla Banku Żywności. Przygotujemy z nich paczki, które przekażemy do ośrodków pomocy społecznej oraz do innych organizacji, które wspierają potrzebujących – zaznacza Jan Burniak.

W akcję zaangażowały się 73 sklepy w całym województwie, są to m.in.: oddziały sieci Auchan, Biedronka, Emma Market, Carrefour, Lidl i Netto. Będą w nich ustawione specjalne kosze, do których będzie można włożyć żywność. W niektórych sklepach obecni będą też wolontariusze. Będą oni zachęcać wpisania na listę zakupów kilku dodatkowych produktów, które trafią do najuboższych mieszkańców Opolszczyzny.

Pomóc potrzebującym można też zdalnie, poprzez przekazanie darowizny za pośrednictwem strony Świątecznej Zbiórki Żywności https://zbiorkazywnosci.pl Zebrane w ten sposób pieniądze w całości zostaną przekazane na zakup artykułów spożywczych dla najbardziej potrzebujących.