„SZKICE Z BECKETTA” w OTLiA – premiera już 5 listopada

Skrajny pesymizm, rozważania na temat ludzkich relacji oraz groteskowy ogląd na rzeczywistość – to wszystko w spektaklu w reżyserii Aleksandra Maksymiaka. Premiera już w sobotę 5 listopada 2022 w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w Opolu.

Spektakl ma składać się z trzech aktów o podobnym czasie trwania. Podczas nich przedstawiany będzie rozwój relacji między dwoma bohaterami. Sztuka skupia się na różnicach w postrzeganiu rzeczywistości. Pokazuje przyczyny fizyczne, ale również osobowościowe. Główną rolę odgrywają tutaj lalki, które są uosobieniem ludzkich zachowań.

Każda lalka ma inną specyfikę. Można powiedzieć, że posiadają własną “duszę”. Łączy ich jedno – poszukiwanie drugiego człowieka. Jeden z nich jest statyczny, tj. często stoi i niewiele mówi. Drugi jest z kolei żywiołowy, poszukujący ochoczo relacji z druga osobą. Ta dwójka spotyka się na bezludziu. I tutaj pada ważne pytanie – czy nawiążą tą relację? Ten spektakl ma pokazać, że to nie jest łatwe. Zupełnie jak w prawdziwym życiu. To jeden z ważnych walorów w tej sztuce – mówi Andrzej Szymański, aktor odgrywający rolę w spektaklu.

Motywem w spektaklu są relacje wytworzone pomiędzy człowiekiem a lalką, zawierają w sobie refleksję na temat manipulacji, której pojedynczy człowiek nie jest w stanie się przeciwstawić oraz tęsknota za bliskością kogoś, która może uwalniać od poczucia pustki i odrzucenia. Szkic został tu ujęty jako alegoria powstawania czegoś, tj. jej wstępnej formy.

Widz dostrzega, że “lalki” są zmanipulowane. Te postaci kreowane są w taki sposób, aby oglądający mógł zobaczyć wpływ manipulacji na podejmowane decyzje w życiu – mówi Aleksander Maksymiak, reżyser sztuki teatralnej

Premiera “Szkiców Becketta” jest okazją do uhonorowania ważnych dla teatru i miasta aktorów: Andrzeja Mikoszy i Andrzeja Szymańskiego, którzy w tym roku obchodzą 40-lecie działalności artystycznej.

Przez lata wielokrotnie nagradzani przez środowisko lalkarskie i oklaskiwani przez publiczność, stworzyli dziesiątki pasjonujących i niezapomnianych kreacji aktorskich. Od lat intrygują, wzruszają, bawią i edukują, a odbiorcami ich artystycznych działań są widzowie w każdym wieku. Ten jubileusz i ta premiera są uznaniem twórczej pracy, którą ci wspaniali artyści dzielą się z innymi.

Spektakl przeznaczony jest dla młodzieży 15+.

 

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły