Szkolny Budżet Uczniowski wchodzi w kolejną fazę

Zakończył się nabór projektów w ramach tego pilotażowego programu, następnie oceniono i już rozpoczęło się głosowanie. Potrwa ono do 20 grudnia, a do udziału w nim zachęcamy wszystkich uczniów z czterech szkół biorących udział w tym przedsięwzięciu

Szkolny Budżet Uczniowski ma w założeniu przygotować młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym wpisując się tym samym w założenia polityki oświatowej Miasta Opola na lata 2021-2030.

Program ma walor edukacyjny, ponieważ uczy młodzież postaw obywatelskich poprzez poznanie i zrozumienie mechanizmów partycypacji społecznej. Ma także wartość aktywizującą, ponieważ mobilizuje młodzież do diagnozy potrzeb środowiska szkolnego i reagowania na te potrzeby w drodze zgłaszania pomysłów, wpływających na rozwój lub modernizację szkoły, w której uczniowie funkcjonują i zdobywają różne umiejętności.

W jego ramach finansowane będą projekty przygotowane przez uczniów danej szkoły, ukierunkowane na: rozwój zainteresowań naukowych i talentów uczniów; kształtowanie postaw obywatelskich uczniów; zwiększenie aktywności i integrację uczniów; działania edukacyjno-kulturalne z udziałem uczniów; aranżację w szkole przestrzeni wspólnej uczniów.

Inicjatywa ma charakter pilotażowy i obejmuje cztery wybrane szkoły ponadpodstawowe z naszego miasta. Udział w niej biorą: Liceum Ogólnokształcące nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi, Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi, Zespół Szkół Ekonomicznych i Zespół Szkół Elektrycznych.

Łącznie uczniowie złożyli 22 projekty. Ich realizacja będzie finansowana ze środków własnych Opola, które zostaną zaplanowane w budżecie miasta na 2022 rok w łącznej wysokości 80 tys. zł, a każda z placówek może 25 procent tej kwoty.

Projekty zgłoszone w ramach Programu muszą zostać zrealizowane w okresie pomiędzy 20 stycznia, a 30 kwietnia 2022 r.

Najnowsze artykuły