Szpital tymczasowy w Opolu kończy działalność

Już tylko do 1 kwietnia działał będzie w Opolu szpital tymczasowy w CWK. To efekt zaleceń ministra zdrowia i dyrektora NFZ.

W lutym przyjęto do szpitala 151 pacjentów, w marcu dotychczas – ponad 80, natomiast od inauguracji całej działalności – niemal 1840. Od początku tego roku liczba jednocześnie leczonych utrzymuje się na podobnym poziomie 50 – 80 osób i wciąż codziennie odbywają się przyjęcia. Przyjmowane są osoby nie tylko przekierowane z innych szpitali, ale też bezpośrednio z domów. Ponieważ są to pacjenci z różnymi dodatkowymi chorobami, to wymagają oni jeszcze bardziej intensywnej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.

Jak dowiadujemy się w USK obecnie przeważają tam osoby starsze, które ukończyły 60 rok życia i wymagają hospitalizacji z powodu innych schorzeń (neurologicznych, kardiologicznych, internistycznych, chirurgicznych czy ortopedycznych). Osoby młode, bez innych chorób, trafiają do szpitala znaczenie rzadziej, w odróżnieniu od poprzedniej fali, wywołanej wariantem Delta.

Przypomnijmy, iż tymczasowy Szpital Covid-19 w Opolu powstał w udostępnionym przez władze miasta Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Pod koniec 2020 r. – w kilka tygodni – został zaadoptowany przez wojewodę opolskiego we współpracy z USK na potrzeby leczenia chorych.

Od początku działalności szpitala, czyli od 27 grudnia 2020 r. leczonych było tam niemal 1840 osób. W szczycie trzeciej fali – wiosną 2021 r. – hospitalizowanych było tam jednocześnie niemal 100 osób, a w szczycie czwartej – jesienią ubiegłego roku – niemal 140.

Szpital jest w pełni wyposażony m.in. w tomograf, mobilne aparaty USG i RTG, respiratory, pompy infuzyjne, sztuczne nerki. Pacjenci, przebywający w tzw. strefie czerwonej, mają zapewnioną opiekę non stop. Zespół tworzą: pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, technicy radiologii, opiekunowie medyczni, opiekunowie i psycholog. Szpital korzysta z usług USK w Opolu w zakresie badań laboratoryjnych, wsparcia apteki, służb technicznych i logistycznych. Zainstalowano też zbiorniki z tlenem i wylano płytę lądowiska dla śmigłowców medycznych. Wyżywienie dla pacjentów i porządek zapewniają firmy zewnętrzne.

Najnowsze artykuły