Szpitale nie dają się w kryzysie

Wysokie koszty utrzymania nie ominęły opolskich szpitali. W dwóch największych, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i Szpitalu Wojewódzkim wprowadzono już programy oszczędnościowe, które mają ograniczyć ich koszty funkcjonowania.

– Wydatki naszego szpitala z tytułu zakupów nośników energii w 2022 roku w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosły o 4 mln zł, czyli o 50 proc. – informuje Edyta Hanszke, rzecznik USK. – Tylko cena zakupu energii elektrycznej wzrosła trzykrotnie, co miało istotny negatywny wpływ na wynik finansowy szpitala.  W związku z tarczą energetyczną wprowadzoną przez rząd liczymy, że na przyszły rok te ceny zostaną utrzymane.

Opolska klinika nie czeka rzecz jasna z założonymi rękami. Oszczędzanie zaczyna od najdrobniejszych spraw, po duże inwestycje. Te pierwsze, to na przykład wyłączanie ogrzewania po godzinach pracy w pomieszczeniach administracyjnych, wszystkich tych, gdzie działalność nie jest prowadzona przez całą dobę.

Co do inwestycji, właśnie rozpoczynają się prace termomodernizacyjne obiektów położonych w pobliżu nowego Centrum Naukowo-Badawczego, m.in. Zakładu Mikrobiologii Zakładu Patomorfologii, Medycyny Sądowej i budynków technicznych.

Będą polegały na dociepleniu ścian i stropodachów, wymianie okien i drzwi, pokryciu dachów na nowo. Pozwoli to na ograniczenie zużycia energii cieplnej. Przy okazji poprawimy wygląd naszych obiektów – podkreśla Edyta Hanszke.

USK otrzymał ponadto dofinansowanie unijne z puli urzędu marszałkowskiego na wymianę źródeł ogrzewania. Lecznica wygasiła już swoją kotłownię węglową i pobiera ciepło systemowe z sieci ECO. Ale jest pomysł, by na tym nie poprzestać. USK uruchomi zasilany gazem układ kogeneracyjny, dzięki któremu będzie się  jednocześnie wytwarzać energię elektryczną i cieplną.  Nowy system grzewczy zasilać będą dwa silniki gazowe, będzie dostarczać ciepło a jednocześnie latem działać jak klimatyzacja. Na wypadek awarii bądź potrzeby zwiększonego poboru dodatkowo w gotowości  dwa kotły gazowo-olejowe.

– Jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy tej inwestycji – wyjaśnia rzeczniczka USK.

Przed szpitalem jest też gigantyczna inwestycja polegająca na termomodernizacji kompleksu obiektów, która obejmie 21 budynków. Za około 60 milionów zostaną wymienione okna i drzwi, zmodernizowana wentylacja, położone nowe docieplenie ścian i stropodachów oraz wymiana oświetlenia na energooszczędne.

Szpital Wojewódzki oszczędza od dawna.

Od kamyczka do rzemyczka-  tak możnaby streścić działania oszczędnościowe w Szpitalu Wojewódzkim.

Od lat prowadzimy prace pod kątem oszczędzania energii i zużycia innych mediów – informuje prokurent szpitala Katarzyna Sołek.

Dyrekcja szpitala nie lekceważy nawet najdrobniejszych okazji i narzędzi, by zaoszczędzić, Stąd na każdym kroku naklejki przypominające o gaszeniu światła i przykręcaniu grzejników w opuszczanych pomieszczeniach, stąd wymiana wszystkich żarówek na światło ledowe. Ograniczaniu zużycia energii służą też wprowadzone limity temperatury: 18 st. C na korytarzach i 22 st.C w salach chorych Wszystkie oddziały zostały przy tym zaopatrzone w dodatkowe koce, gdyby któryś z pacjentów przy temperaturowym limicie odczuwał jednak dyskomfort. W kranach zamontowano perlatory, a w prysznicach słuchawki oszczędzające wodę.

Systematycznie koordynator ds. jakości wykonuje audyty, które pozwalają ocenić jakie jest zużycie poszczególnych mediów w szpitalu.

Rzecz jasna największe oszczędności generują duże proekologiczne inwestycje.

W ich ramach w unijnej perspektywie na lata 2007-2013 zdobyliśmy fundusze, dzięki którym zamontowaliśmy pompy ciepła i solary– informuje Aleksandra Głowacka, specjalista ds. organizacji, promocji i funduszów unijnych. – W roku 2018 opracowaliśmy projekt efektywności energetycznej, dzięki któremu wymieniliśmy wszystkie światła na ledy, udało nam się też uruchomić system zarządzania energią, jego urządzenia monitorują wszystkie wskaźniki zużycia nośników ciepła i energii elektrycznej.

W planach jest termomodernizacja wszystkich szpitalnych obiektów.

Główny budynek szpitala był modernizowany w 2010 roku – przypomina Katarzyna Sołek. – W roku 2022 mamy nowe normy energochłonności, których rozwiązania sprzed 12 lat już nie spełniają. Będziemy się do nich dostosowywać, wymienimy m. in. stolarkę okienną, ocieplimy od nowa stropodachy.

Ciekawym rozwiązaniem jest nowoczesny system wentylacji, połączony z odzyskiem ciepła. W Szpitalu Wojewódzkim zastosowano go już z powodzeniem w szpitalnej kuchni, gdzie wytwarzane tu ciepło służy do ogrzewania innych pomieszczeń. Podobne urządzenia zostaną zamontowane w serwerowni, gdzie ciepło wytwarzane przez serwery zostanie wykorzystane w innych salach.

W szpitalu funkcjonuje system inteligentnego zarządzania budynkiem, szczególnie monitorujący zużycie poszczególnych mediów. Dzięki jego wskazaniom zamontowano na przykład nowe głowice w grzejnikach, których nie sposób ukraść. A to dlatego, że takie kradzieże na korytarzach już się zdarzały…

Spore oszczędności uzyskaliśmy również w gospodarce odpadami– podkreśla Katarzyna Sołek. – To są nowoczesne urządzenia, dzięki którym prasujemy nasze odpady, co zmniejsza ich objętość i tym samym rachunki za ich odbiór.

Supernowoczesnym urządzeniem jest dymem chirurgiczny, który neutralizuje generowane podczas operacji płyny ustrojowe. Dzięki niemu z kolei odpadają koszty ich utylizacji.

 

Najnowsze artykuły