Szymon Ogłaza został nowym marszałkiem regionu

Tak zadecydowali dziś radni sejmiku wojewódzkiego. W skład nowego Zarządu Województwa po odejściu Andrzeja Buły weszli także Zbigniew Kubalańca, a listę nominatów Koalicji Obywatelskiej zamyka Robert Węgrzyn. Przedstawicielką Śląskich Samorządowców w Radzie pozostaje Zuzanna Donath-Kasiura.

Koalicjanci na poziomie centrali porozumieli się, że piątym członkiem Zarządu Województwa Opolskiego zostanie przedstawiciel PSL i na razie na tym miejscu pozostaje wakat. Szef opolskich ludowców, Marcin Oszańca, wyjaśnia, że partia na razie nie zdecydowała komu powierzy tą funkcję, więc poprosiła współkoalicjantów o cierpliwość. Nieoficjalnie wiadomo, że w grę wchodzi dwóch kandydatów, w tym sam Oszańca, a decyzja w tej sprawie może zapaść nawet dopiero w lipcu. Jak stwierdził enigmatycznie prezes Oszańca  „są bowiem jeszcze pewne kwestie do wyjaśnienia”.

Szymona Ogłazę na swojego następcę wskazał ustępujący marszałek, dziś już europoseł  Andrzej Buła.  Rada Polityczna PO przychyliła się we wtorek do jego sugestii. Andrzej Buła pozostaje jednak szefem opolskich struktur partii. Opolska Platforma najwyraźniej chce się ustrzec kolejnej po obsadzie stanowiska marszałka, do którego aspirował również wicemarszałek Kubalańca, wewnętrznej batalii związanej z sukcesją. A sam przewodniczący Buła nie chce, by po jego przejściu do Europarlamentu wróciła atmosfera personalnych przepychanek i waśni, którą zastał i skutecznie zneutralizował obejmując przed laty regionalne stery partii.

Marszałek Szymon Ogłaza (rocznik 1979) w latach 2008-15 był szefem gabinetu wojewody opolskiego, jego pełnomocnikiem ds. polskiej prezydencji w Radzie UE, w latach 2011-2014 pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego opolskiego oddziału NFZ. Od 2017 jest członkiem Rady Krajowej Platformy, od listopada 2021 roku wiceprzewodniczącym regionu PO. Ma za sobą również doświadczenia w samorządzie Opola. Był dwukrotnie wybierany radnym, w 2010 i 2014 roku. Od listopada 2015 roku był członkiem Zarządu Województwa, gdzie odpowiadał za infrastrukturę, gospodarkę regionalną i przestrzenną. W 2018 roku po raz pierwszy został radnym Sejmiku Opolskiego, wyborczy sukces powtórzył w ostatnich wyborach samorządowych.

Nowy marszałek po wyborze podkreślił, że jego wybór oznacza kontynuację polityki poprzednika ale będzie to kontynuacja autorska i najdalej w końcu sierpnia przedstawi szczegóły swojej strategii dla regionu.

 

Najnowsze artykuły