Teatr Kochanowskiego ma coraz więcej propozycji
Teatr im. Jana Kochanowskiego do końca roku będzie stopniowo uruchamiać kolejne sceny, poczynając od Modelatorni, na której regularnie prezentowany będzie repertuar.
Zaprezentowany już został spektakl „Miejskie ziółka” w reżyserii Nataszy Sołtanowicz, który powstał we współpracy z Festiwalem Łódź 4 Kultur, gdzie miał premierę. To muzyczny spektakl rozgrywający się w postapokaliptycznym świecie, gdzie stery przejmuje natura, a człowiek traci kontrolę nad dotychczas podporządkowaną własnym potrzebom przestrzenią miasta. Opolską premierę „Miejskich ziółek” zaplanowano w pierwszy weekend października.
Kończy się ostatni etap przygotowań z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy do premiery „Króla Leara” Williama Szekspira w reżyserii Anny Augustynowicz. W tytułowej roli wystąpi Mirosław Zbrojewicz, a towarzyszyć mu będą – odwrotnie niż w czasach szekspirowskich – wyłącznie kobiety. Premiera w Legnicy 12 września, a w Opolu 27 listopada.
Ruszyły próby do spektaklu „Amator’2020” w reżyserii Norberta Rakowskiego. Przygotowywany w koprodukcji z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach spektakl nawiązuje do filmu Krzysztofa Kieślowskiego. Porusza temat wolności jednostki, za którą niezależnie od czasów musi iść odpowiedzialność za własne wybory. Premiery zaplanowane są na 7 listopada (Teatr Śląski, Katowice) i 20 listopada (Teatr im. Jana Kochanowskiego, Opole).
Z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu „Kochanowski” przygotował spektakl „Gargantua i Pantagruel” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Przedstawienie było już prezentowane toruńskiej publiczności, a na deskach opolskiego teatru ta przewrotna adaptacja XVI-wiecznej epopei fantastycznej zagrana zostanie po raz pierwszy w grudniu.
Również w grudniu odbędzie się czwarta edycja Opolskiego Maratonu Teatralnego. Podczas wybranego weekendu zaprezentowane zostaną najnowsze produkcje bieżącego sezonu. Festiwal Opolskie Konfrontacje Teatralne został przeniesiony na wiosnę 2021 roku. Będzie to wyjątkowa edycja najlepszych osiągnięć polskiej klasyki.
W tym sezonie zainicjowany zostanie również nowy, trzyletni program Triennale na Scenie Modelatornia, wspierający poszukujących artystów z dziedziny teatru, a także innych twórców zainteresowanych sztukami performatywnymi. W ramach działań wokół Modelatorni planowany jest m.in. międzynarodowy konkurs, nowe produkcje, czytania dramatów, rezydencje twórcze, warsztaty artystyczne i otwarte debaty. Projekt od strony teoretycznej zainauguruje międzynarodowe forum #UnderConstructon, podczas którego otwarta będzie debata na temat nowego kształtu programowania teatru i jego społecznej przyszłości w obliczu globalnej pandemii. Pierwszym działaniem artystycznym w ramach Triennale na Modelatorni będzie autorski spektakl przygotowywany przez reżyserkę Annę Karasińską.
Bilety na spektakle są już dostępne online, pod adresem: www.bilety.teatropole.pl. Sprzedaż w kasie biletowej od 14 września. Kasa czynna będzie od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-18.00, w soboty i niedziele na dwie godziny przed spektaklem. Dojście do kasy wyłącznie przez wejście służbowe teatru.