Teatr Kochanowskiego również zakończył i podsumował sezon

Bilansem 10 premier, dwóch edycji Opolskich Konfrontacji Teatralnych i ponad 90 wydarzeń w ramach Centrum Edukacji Kulturalnej kończą sezon przedstawiciele Teatru im. Jana Kochanowskiego. Szczególny także dzięki gruntownej modernizacji budynku.

– To był wyjątkowo intensywny sezon teatralny, któremu przyświecało hasło: „Jesteśmy otwarci”. Cieszymy się również , że zmodernizowana przestrzeń służyła naszej publiczności i pozwalała jej doświadczać nowych wrażeń – podkreśla Katarzyna Zych, specjalistka ds. promocji w TJK.

Sezon zwieńczono w miniony weekend długo oczekiwaną „Ziemią obiecaną” w reżyserii Piotra Ratajczaka, co było kolejną z propozycji dla widzów otwartych na klasykę. Zresztą na repertuar naszego teatru w ostatnich miesiącach składały się w dużej mierze polskie i światowe utwory współczesne oraz teksty pisane specjalnie na opolską scenę. Za nami wszak również sceniczne prapremiery sztuk „Badania ściśle tajne” w reżyserii Iwana Wyrypajewa i „Los Endemoniados/Biesy” Marcina Wierzchowskiego oraz „Historia miłosna” Wojciecha Malajkata.

Niezwykłym wyzwaniem była koprodukcja multimedialnego spektaklu „Rohtko” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego. Wyprodukowany wspólnie z łotewskim Teatrem Dailes spektakl niebawem wyruszy w światowe tournée.

Po wielu miesiącach udało się także doprowadzić do finiszu współpracę z Teatrem Śląskim im. Wyspiańskiego czego wynikiem był „Amator 2020” w reżyserii Norberta Rakowskiego, którego próby i kolejne planowane premiery zakłócane były przez pandemię, w związku z czym powstawał prawie dwa lata. Teraz można oglądać go również w Katowicach.

– Możliwość współtworzenia spektakli z partnerskimi teatrami to dla nas zawsze ogromna radość oraz szansa na zdobywanie cennych doświadczeń, na które zawsze jesteśmy otwarci zauważa Zych.

W eksperymentalnej przestrzeni Modelatorni powstały także dwa projekty: „bez tytułu 09/21” (reż. Karasińska) oraz „Kuliści” (chor. Weronika Pelczyńska, dram. Patrycja Kowańska). Ten ostatni został wyłoniony jako zwycięski, spośród licznych projektów zgłoszonych do czwartej edycji Konkursu na Projekt Teatralny Modelatornia. Ogłoszono też kolejną część cyklu, której finałem będzie realizacja projektu Patrycji Wysokińskiej „Kordiani” otwartego na wrażliwość współczesnych nastolatków.

Natomiast ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich zaprezentowano dwie produkcje na Scenie Bunkier: „Instytut” (reż. Jędrzej Wielecki) oraz „Pół na pół” (reż. Adam Biernacki) i cieszyły się one niesłabnącym zainteresowaniem naszej publiczności.

Przedstawieniom Kochanowskiego towarzyszył szereg otwartych spotkań z twórcami oraz dyskusji problemowych, prowadzonych przez Jacka Wakara i Łukasza Drewniaka. Wzięli w nich udział tacy goście jak Edwin Bendyk, Sylwia Frołow, Tymur Jaszczenko, Katarzyna Kasia, Janusz Opryński, Tomasz Stawiszyński, Ivan Wyrypajew czy Jakub Żulczyk.

W tym sezonie odbyły się także 45. i 46. edycja Opolskich Konfrontacji Teatralnych. W ramach obu przeglądów publiczność mogła obejrzeć 16 inscenizacji klasycznych polskich tekstów,
które walczyły o główne nagrody konkursu „Klasyka Żywa”.

Spektakle Teatru im. Jana Kochanowskiego zostały zaprezentowane na aż pięciu festiwalach branżowych: XXV Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia 2021, 61. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej, XXX Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”, 62. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej oraz 42. Warszawskie Spotkania Teatralne.

Kochanowski to jednak nie tylko spektakle. Za przedstawicielami TJK pierwszy sezon działalności Centrum Edukacji Kulturalnej (CEK), który jeszcze bardziej otworzył tę instytucję na publiczność, organizując wydarzenia edukacyjne, kulturalne i ruchowe dla osób w różnym wieku. W ramach CEK-u działa także Teatralna Rada Młodych. Jej członkinie są głosem doradczym i twórczym: realizują czytania performatywne, biorą udział w warsztatach przygotowujących do prowadzenia rozmów z twórcami oraz proponują własne cykle spotkań dla młodzieży. W tym roku Centrum Edukacji Teatralnej podjęło również współpracę z ukraińską twórczynią Valerią Oleinykovą, która – wspólnie z grupą dzieci i młodzieży – przygotowuje spektakl „Jesteśmy z Ukrainy” (premiera 2 lipca).

– Cieszymy się z zaangażowania naszej publiczności w społeczność zgromadzoną wokół teatru. Z licznej obecności na spektaklach, pełnych sal, z udziału w warsztatach, projektach edukacyjnych i spotkaniach. Dziękujemy, że tak często widzimy się w teatrze i już niedługo ogłosimy plany na kolejny sezon – Zych.

Więcej informacji poniżej:

https://teatropole.pl, 

https://facebook.com/teatropole/, 

https://www.instagram.com/teatropole/