Teatr Kochanowskiego rozpoczyna nowy sezon. Będzie się działo!

Nowy sezon w Teatrze im. Jana Kochanowskiego zbliża się coraz większymi krokami. W związku z czym przed nami duże inscenizacje, premiery, nowe inicjatywy, liczne zdarzenia artystyczne, programy edukacyjne, festiwale, a także wielka konferencja teatralna.

Chcemy by nasz teatr – wielu głosów, różnych spojrzeń – był szkłem obiektywu, który skierujemy w każdym możliwym kierunku, by stworzyć jak najbardziej kompletny obraz otaczającego nas świata. Zachęcamy naszych widzów, by dostrzegali w dzisiejszym świecie jego złożoność i najróżniejsze odcienie. W dobie światowych kryzysów chcemy pomagać tym, którzy tego wsparcia potrzebują. Zarówno twórcom, jak i naszym widzomtłumaczy cały zamysł Norbert Rakowski, dyrektor TJK.

Otwarcie sezonu
I właśnie w imię tych idei sezon otworzy (14-18 września) oficjalnie pierwsza edycja Opolskiej Sceny Tańca, któej celem jest zarówno wsparcie niezależnych polskich twórców, jak i przybliżenie opolskiej publiczności języka performansu i teatru tańca. Na scenach Kochanowskiego pokazane zostaną prace zarówno młodych, jak i uznanych choreografów i performerów, w tym m.in. spektakle Anny Piotrowskiej, Pawła Sakowicza, Renaty Piotrowskiej-Auffret, Weroniki Pelczyńskiej, Janusza Orlika czy Jacka Przybyłowicza. Odbędą się także wykłady, spotkania z twórcami oraz warsztaty taneczno-ruchowe. Warto zauważyć, iż drugą część OST zaplanowano na grudzień.

Jesienny repertuar
Współpraca z artystami różnorodnych form teatralnych otworzyła tę instytucję na zastosowanie w niej nowego modelu pracy, który przewartościowuje utarte ścieżki produkcyjne i kuratorskie. Nie oznacza to oczywiście rezygnacji z działalności repertuarowej.

W związku z czym jeszcze jesienią zaprezentowane zostaną tytuły, które dopiero co miały swoje premiery i zostały znakomicie przyjęte przez widzów oraz wysoko ocenione przez krytyków czyli „Ziemia obiecana”, „Los Endemoniados/Biesy”, „Rohtko” czy „Historia miłosna”. Nie zabraknie również ubiegłorocznych hitów, takich jak „Badania ściśle tajne” czy Instytut”. Kontynuowana będzie również działalność Centrum Edukacji Teatralnej, które od roku tworzy w teatrze miejsce spotkań, warsztatów, wykładów i wymiany myśli wspierających przestrzeń różnych spojrzeń i perspektyw.

Co nowego?
W najbliższym sezonie zaprezentowanych zostanie pięć premier, a pierwszą z nich – już w listopadzie na Dużej Scenie – będzie spektakl Janusza Opryńskiego „Antonówki”. Autor, wydobywa historie czechowowskich kobiet, dając im współczesną energię i emancypacyjną świadomość.

Na ten sam miesiąc zaplanowano również finał piątej edycji konkursu na projekt teatralny Modelatornia, a zarazem debiut reżyserski Patrycji Wysokińskiej. „Kordiani” będzie spektaklem współtworzonym z młodzieżą, przygotowanym dla nastolatków i dorosłych. Punktem wyjścia do spektaklu będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego, a inspiracją – kanoniczna inscenizacja Jerzego Grotowskiego.

W lutym przyszłego roku będzie można zobaczyć klasykę teatru współczesnego, czyli „Kotkę na gorącym, blaszanym dachu” Tenessee Williamsa w reżyserii Radosława Stępnia.

Na wiosnę przewidziano także premiery spektakli w reżyserii Miry Mańki oraz dyrektora naszego teatru Norberta Rakowskiego. Więcej szczegółów dotyczących tych produkcji podanych zostanie w późniejszym terminie.

Będzie się działo
W maju 2023 roku „Kochanowski” będzie gospodarzem wyjątkowego wydarzenia, mianowicie ETC International Theatre Conference. To ogólnoeuropejska inicjatywa, zrzeszająca i reprezentująca ponad 40 teatrów z 20 krajów europejskich, której celem jest tworzenie, ochrona i promowanie sztuki teatralnej w całej Europie i poza nią. Nasz teatr jest jak dotąd jedynym polskim reprezentantem w tej prestiżowej organizacji.

Z kolei niespełna trzy tygodnie później rozpoczną się Opolskie Konfrontacje Teatralne/ „Klasyka Żywa” czyli jeden z najważniejszych przeglądów teatralnych w kraju, prezentujący najciekawsze realizacje klasyki, co roku ściągający do stolicy regionu widzów z całego kraju.

Debiut w Kochanowskim
Od kilku lat przedstawiciele tej instytucji starasię promować i otaczać opieką młodych twórców. Co roku ogłaszają wspomniany powyżej konkurs Modelatornia, a w ramach rezydencji wspiera tych, którzy pozostają poza oficjalnym obiegiem instytucjonalnym.

– W tym sezonie postanowiliśmy pójść o krok dalej. Opłaty za zaproszenia przeznaczymy wyłącznie na wsparcie młodych twórców, którzy nieczęsto mają szansę zaistnieć po wyższej szkole artystycznej w profesjonalnym teatrze. Fundusze przeznaczymy więc na debiut reżyserski, który pozwoli rozwinąć skrzydła młodym ludziom teatru: odważnym, pełnym pasji i mającym wiele do powiedzenia – wyjaśnia Katarzyna Zych z Biura Promocji TJK.

Z myślą o publiczności
W tym sezonie działalność zainauguruje program: „Spotkajmy się w teatrze”. W jego ramach firmy, instytucje, a także osoby prywatne mogą ufundować bilety na wybrane spektakle, które zostaną przeznaczone dla widzów, rezygnujących z uczestnictwa w kulturze z przyczyn ekonomicznych. Przygotowano także nową promocję „First Minute”, umożliwiającą wcześniejszy zakup biletów na wybrane spektakle ze specjalną zniżką (tuż po opublikowaniu repertuaru na kolejny miesiąc będzie można kupić bilety w promocyjnej cenie).