Tekstylia do segregacji. Od nowego roku zmiany w zbiórce odpadów
1 stycznia 2025r. wchodzi obowiązek selektywnego zbierania odpadów tekstyliów i odzieży. Tym samym nie tylko odzież ale i tekstylia domowe czyli zużyte buty, koce, pościel, zasłony, obrusy itp. będą musiały być segregowane jako osobna frakcja odpadów. To efekt zmiany unijnych przepisów.
Odpady odzieży i tekstyliów są już obecnie przyjmowane w stacjonarnych i mobilnych Punktach PSZOK w Opolu. Do tej pory wywożenie odpadów tekstylnych było dobrowolne. Od nowego roku stanie się to koniecznością. Mieszkańcy jednak nadal będą mogli korzystać również z pojemników na odzież ustawionych na terenie miasta Opola.
– Odpady odzieży i tekstyliów są dużym problemem ze względu na fakt, że 1 proc. tekstyliów jest poddawanych recyklingowi w taki sposób, aby można było z nich stworzyć nowe ubrania. Reszta trafia do spalarni i na wysypiska, gdzie rozkłada się przez wiele lat. Taki obieg rzeczy jest myśleniem linearnym, a przyszłością jest cyrkularny obieg rzeczy. Obecnie tekstylia stanowią średnio od 4 do 6 proc. wszystkich odpadów komunalnych w Unii Europejskiej. Konieczne jest ograniczenie zakupów odzieży do czego zachęcają nas stosunkowe niskie ceny ubrań szczególnie na wyprzedażach. Widoczne też są zmiany myślenia mieszkańców i coraz oraz większa popularność drugiego obiegu ubrań. Na początku przyszłego roku powstanie obok ReUżytkowni EkoButik – ReButik, do którego mieszkańcy będą mogli przynieść kilka sztuk odzieży damskiej, w bardzo dobrym stanie i wymienić ją na inną znajdującą się w EkoButiku. Ten projekt świetnie się wpisuje w tematykę cyrkularnego obiegu odzieży. Przed wyrzuceniem odzieży warto się też zastanowić czy nie można przekazać ubrań do miejsc, w których odzież jest zbierana i przekazywana osobom potrzebującym. Coraz bardziej popularne stają się również sąsiedzkie wymianki ubrań lub przeróbki ubrań w celu nadania im drugiego życia – wyjaśnia Iwona Kowalczuk naczelniczka Wydział Gospodarki Odpadami Komunalnymi.
Jeśli więc nie uda znaleźć się dla tekstyliów „drugiego życia” wówczas należy przywieźć je do PSZOKu, gdzie zostaną zagospodarowane.
Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących selektywnej zbiórki odzieży i tekstyliów możliwe są kary finansowe w postaci grzywny do 5 tys. zł. Dodatkowo, jeśli odzież lub tekstylia znajda się w pojemniku czarnym, świadczyć to będzie o nieprawidłowej segregacji i może skutkować podwyższeniem opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.