Testy combo trafiły do opolskich przychodni

Testy combo umożliwiają wykrycie w organizmie wirusa RSV, grypy oraz COVID-19. Nowoczesne testy pomogą lekarzom w skuteczniejszym diagnozowaniu pacjentów.

Wprowadzenie szybkich testów antygenowych, które w krótkim czasie wykrywają zakażenie wirusem grypy (A i B), koronawirusem i wirusem RSV, znacznie ułatwi postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie adekwatnego leczenia. Jest to szczególnie istotne przy nadmiernie stosowanej antybiotykoterapii. Dla naszych placówek zamówiono 660 testów – informuje Jolanta Kawecka, rzecznik przychodni Centrum Zdrowia w Opolu.

Warto dodać, że nie są to masowe testy, jak w przypadku tych na obecność samego koronawirusa. O ich wykonaniu decyduje lekarz.

Testy wykonywane są na zlecenie lekarza POZ, pacjent nie ponosi żadnych kosztów – dodaje.

Szybkie wykrycie choroby pomaga w jej leczeniu.  Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu, w styczniu odnotowano 3014 przypadków zachorowań oraz podejrzeń wirusa grypy. W grudniu zeszłego roku było ich ponad 5000.

Infekcje górnych dróg oddechowych aktualnie najczęściej spowodowane są wirusami grypy, RSV i COVID-19. W 2023 roku do 19 stycznia na terenie województwa opolskiego odnotowano 234 przypadki zakażenia COVID-19 (w grudniu 2022 roku było 577 przypadków) – informuje Małgorzata Gudełajtis, kierownik Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży WSSE w Opolu.

W profilaktyce infekcji przenoszonych drogą kropelkową bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Istotne jest częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, używanie jednorazowych chusteczek, podczas kichania czy kaszlu zasłanianie ust i nosa poprzez zgięcie łokcia – przypomina Gudełajtis.

Sanepid zaleca ograniczanie do niezbędnego minimum przebywanie w zatłoczonych miejscach i unikanie skupisk wielu osób. Oprócz tego należy unikać kontaktu z osobami, u których obserwujemy objawy zachorowania, czyli katar, kaszel czy gorączkę.

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły